LRP-HPI-Challenge 2001/02 Class Sport Group East | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Grimma | Berlin | Greiz | Wittenberg | Güstrow/L... | Eisenach | Oschatz | Brandenburg | Rudolstadt | Gelenau | Senftenberg | TCM Eppel... | Gotha | Oschatz | Greiz | Berlin | Grimma | Wittenberg | Chemnitz | |||||||||||||||||||||||||||||||
09.09.01 | 23.09.01 | 30.09.01 | 28.10.01 | 11.11.01 | 25.11.01 | 02.12.01 | 27.01.02 | 17.02.02 | 17.03.02 | 07.04.02 | 21.04.02 | 28.04.02 | 26.05.02 | 09.06.02 | 23.06.02 | 07.07.02 | 28.07.02 | 11.08.02 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 9 Starter | 20 Starter | 8 Starter | 14 Starter | 16 Starter | 7 Starter | 22 Starter | 18 Starter | 8 Starter | 12 Starter | 13 Starter | 45 Starter | 6 Starter | 3 Starter | 9 Starter | 19 Starter | 13 Starter | 9 Starter | 9 Starter | |||||||||||||||||||||
1 | Günsel, Thomas | MAC Lauf | 2528 | 169 | 4 | 14 | 17 | 2 | 4 | 145 | 3 | 161 | 3 | 161 | 6 | 125 | 2 | 180 | 4 | 145 | 4 | 145 | 6 | 125 | 1 | 200 | 1 | 200 | 4 | 145 | 26 | 90 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 1 | 200 | 1 | 200 | |||||||
2 | Schukowski, Kai | 2341 | +187 | +187 | 156 | 1 | 13 | 17 | 2 | 5 | 130 | 6 | 125 | 4 | 145 | 8 | 115 | 1 | 200 | 5 | 130 | 3 | 161 | 5 | 130 | 4 | 145 | 2 | 180 | 3 | 161 | 17 | 152 | 3 | 161 | 3 | 161 | 8 | 115 | 2 | 180 | 2 | 180 | ||||||
3 | Roßberg, Tobias | 2131 | +210 | +397 | 178 | 2 | 11 | 12 | 3 | 161 | 5 | 130 | 2 | 180 | 2 | 180 | 2 | 180 | 2 | 180 | 2 | 180 | 5 | 130 | 1 | 200 | 8 | 230 | 1 | 200 | 2 | 180 | |||||||||||||||||
4 | Fränzschky, Sebastian | Dresden | 1495 | +636 | +1033 | 187 | 6 | 7 | 8 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||
5 | Fadtke, Dennis | MTB Berlin | 1442 | +53 | +1086 | 120 | 4 | 12 | 19 | 68 | 10 | 105 | 8 | 115 | 13 | 92 | 12 | 96 | 6 | 125 | 4 | 145 | 6 | 125 | 4 | 145 | 4 | 145 | 3 | 161 | 7 | 120 | |||||||||||||||||
6 | Amft, Ronny | Fun Crew Berlin | 1422 | +20 | +1106 | 129 | 4 | 11 | 9 | 110 | 7 | 120 | 3 | 161 | 7 | 120 | 9 | 110 | 7 | 120 | 3 | 161 | 9 | 110 | 7 | 120 | 4 | 145 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||
7 | Brückner, Felix | 1301 | +121 | +1227 | 130 | 1 | 5 | 10 | 8 | 115 | 9 | 110 | 5 | 130 | 6 | 125 | 4 | 145 | 3 | 161 | 5 | 130 | 31 | 60 | 1 | 200 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||
8 | Schumacher, Johannes | 1173 | +128 | +1355 | 107 | 1 | 11 | 9 | 110 | 12 | 96 | 13 | 92 | 11 | 100 | 6 | 125 | 15 | 84 | 10 | 105 | 12 | 96 | 5 | 130 | 7 | 120 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||
9 | Tibursky, Ralph | RCCT Berlin | 1158 | +15 | +1370 | 105 | 2 | 11 | 2 | 180 | 13 | 92 | 11 | 100 | 9 | 110 | 14 | 88 | 16 | 80 | 9 | 110 | 14 | 88 | 16 | 80 | 11 | 100 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||
10 | Beck, Eberhard | New kids West | 1066 | +92 | +1462 | 178 | 1 | 5 | 6 | 4 | 145 | 3 | 161 | 1 | 200 | 2 | 180 | 11 | 200 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||
11 | Fischer, Marc | 899 | +167 | +1629 | 112 | 1 | 8 | 14 | 88 | 8 | 115 | 12 | 96 | 7 | 120 | 7 | 120 | 6 | 125 | 10 | 105 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||
12 | Röthling, Steffen | 740 | +159 | +1788 | 123 | 1 | 6 | 6 | 125 | 6 | 125 | 7 | 120 | 11 | 100 | 4 | 145 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Ködderitzsch, Uwe | Race-Land | 591 | +149 | +1937 | 148 | 3 | 4 | 5 | 130 | 2 | 180 | 7 | 120 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Drummer, Mathias | Race-Land | 590 | +1 | +1938 | 148 | 1 | 4 | 4 | 5 | 130 | 5 | 130 | 5 | 130 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | Winkler, Uwe | VTB Chemnitz | 450 | +140 | +2078 | 113 | 4 | 8 | 115 | 8 | 115 | 10 | 105 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Seyfried, Andreas | TC Heuchelheim | 400 | +50 | +2128 | 57 | 3 | 5 | 7 | 1 | 400 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | von Hammerstein, Matthias | 361 | +39 | +2167 | 181 | 1 | 2 | 2 | 3 | 161 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Ehrbar, David | MSC Sandhausen | 360 | +1 | +2168 | 51 | 6 | 7 | 2 | 360 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Feldmann, Philipp | 359 | +1 | +2169 | 90 | 4 | 14 | 88 | 20 | 64 | 8 | 115 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | Peter, Oliver | 353 | +6 | +2175 | 118 | 1 | 3 | 11 | 100 | 13 | 92 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Thiel, Olaf | MCC Rheda-Wiedenbrück | 325 | +28 | +2203 | 163 | 2 | 2 | 2 | 180 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | Wilwers, Thomas | 322 | +3 | +2206 | 46 | 1 | 5 | 7 | 3 | 322 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | Mende, Andy | 310 | +12 | +2218 | 155 | 1 | 1 | 2 | 1 | 200 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | Reinhardt, Kai | MSC Sandhausen | 290 | +20 | +2238 | 24 | 3 | 10 | 12 | 4 | 290 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Kresse, Silvio | 281 | +9 | +2247 | 141 | 1 | 2 | 7 | 120 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Schulte, Thomas | 278 | +3 | +2250 | 93 | 3 | 18 | 72 | 12 | 96 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | Markgraf, Sebastian | MSC Gera | 265 | +13 | +2263 | 133 | 1 | 2 | 7 | 120 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Hertlein, Uwe | MAC Lauf | 260 | +5 | +2268 | 43 | 5 | 6 | 5 | 260 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Keß, Michael | MCC Laupheim | 250 | +10 | +2278 | 28 | 8 | 8 | 9 | 6 | 250 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | Ziesmer, Torsten | Zwickau | 245 | +5 | +2283 | 123 | 2 | 7 | 120 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | Römling, Rüdiger | IGR Racing Team Runkel | 240 | +5 | +2288 | 34 | 1 | 3 | 7 | 7 | 240 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | Stern, Jörn | RCCT Berlin | 228 | +12 | +2300 | 76 | 3 | 18 | 72 | 16 | 80 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Riedel, Phillip | 226 | +2 | +2302 | 113 | 1 | 2 | 12 | 96 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Grille, Falko | 222 | +4 | +2306 | 111 | 1 | 2 | 5 | 130 | 13 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Gatter, Jens | 221 | +1 | +2307 | 111 | 1 | 2 | 21 | 60 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Gebel, Michael | 220 | +1 | +2308 | 31 | 4 | 5 | 7 | 9 | 220 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Fritsch, Nico | AMS Annaberg | 220 | +0 | +2308 | 110 | 2 | 11 | 100 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Seidel, Peter | 215 | +5 | +2313 | 108 | 2 | 8 | 115 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spieß, Dietmar | MTB Berlin | 215 | +0 | +2313 | 108 | 2 | 10 | 105 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Kruse, Andreas | MBC Goldstein | 210 | +5 | +2318 | 21 | 6 | 10 | 10 | 210 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Strenge, Gerd | New kids West | 208 | +2 | +2320 | 104 | 2 | 16 | 80 | 20 | 128 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Stark, Ingo | RMSC Rüsselsheim | 192 | +16 | +2336 | 16 | 1 | 6 | 14 | 2 | 12 | 192 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Haneberg, Michael | Fast Boys Munich | 184 | +8 | +2344 | 26 | 4 | 7 | 13 | 184 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Beyerlein, Frank | 184 | +0 | +2344 | 92 | 2 | 15 | 84 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Antoni, Martin | 184 | +0 | +2344 | 92 | 2 | 12 | 96 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Riesmeier, Mario | 183 | +1 | +2345 | 92 | 2 | 8 | 115 | 19 | 68 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Böhlke, Karsten | RC Modellbaufreunde | 176 | +7 | +2352 | 20 | 1 | 9 | 11 | 2 | 14 | 176 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Volz, Thomas | Tsutsuna Racing | 168 | +8 | +2360 | 14 | 2 | 11 | 14 | 2 | 15 | 168 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | Schölzel, Andreas | MRC Dreiländereck | 164 | +4 | +2364 | 82 | 2 | 18 | 72 | 13 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Haas, Bianca | IGR Racing Team Runkel | 160 | +4 | +2368 | 32 | 3 | 5 | 16 | 160 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Thiel, Sabine | 160 | +0 | +2368 | 80 | 2 | 20 | 64 | 12 | 96 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Schneider, Robert | 145 | +15 | +2383 | 145 | 1 | 1 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Mol, Robert | 144 | +1 | +2384 | 48 | 1 | 2 | 3 | 18 | 144 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Rau, Matthias | 136 | +8 | +2392 | 17 | 6 | 8 | 19 | 136 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
55 | Edelmann, Silvio | 130 | +6 | +2398 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Beer, Torsten | MC Schwedt | 125 | +5 | +2403 | 125 | 1 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lämmerhirt, Thomas | 125 | +0 | +2403 | 125 | 1 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Römke, Martin | ASC Potsdam | 125 | +0 | +2403 | 125 | 1 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jentzsch, Martin | 125 | +0 | +2403 | 125 | 1 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | Mattern, Dennis | MSC Sandhausen | 120 | +5 | +2408 | 40 | 3 | 21 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Möller, Marcus | 120 | +0 | +2408 | 120 | 1 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ruffert, Lukas | 120 | +0 | +2408 | 120 | 1 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | Schäffer, Heiko | 115 | +5 | +2413 | 115 | 1 | 8 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Günther, Norman | RCCT Berlin | 115 | +0 | +2413 | 115 | 1 | 8 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
65 | Sartorius, Daniel | MCG Strohgäu | 114 | +1 | +2414 | 13 | 3 | 9 | 22 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
66 | Polster, Dietmar | AMC Burgstädt | 110 | +4 | +2418 | 110 | 1 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schuschies, Tim | 110 | +0 | +2418 | 110 | 1 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Anders, Andreas | 110 | +0 | +2418 | 110 | 1 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
69 | Dankel, Jan | RCMSC Greuthof | 108 | +2 | +2420 | 36 | 3 | 23 | 108 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
70 | Henkel, Jens | Fleesensee Racing Team | 105 | +3 | +2423 | 105 | 1 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Engler, Martin | 105 | +0 | +2423 | 105 | 1 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schmidt, Ralph | 1. Marzahner Racing Club | 105 | +0 | +2423 | 105 | 1 | 10 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
73 | Faber, Thorsten | MC Megadrom Heinsberg | 102 | +3 | +2426 | 34 | 1 | 3 | 24 | 102 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
74 | Obst, Thomas | 100 | +2 | +2428 | 100 | 1 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
75 | Kaltschmidt, Uwe | 96 | +4 | +2432 | 96 | 1 | 12 | 96 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pielnhofer, Thomas | MAC Lauf | 96 | +0 | +2432 | 24 | 2 | 4 | 25 | 96 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
77 | Stöwe, Alexander | 92 | +4 | +2436 | 92 | 1 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
78 | Tönnies, Jörg | Burning Wheels | 88 | +4 | +2440 | 88 | 1 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ohorn, Marcel | 88 | +0 | +2440 | 88 | 1 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
80 | Wilsdorf, Rico | OT Graphics | 84 | +4 | +2444 | 84 | 1 | 15 | 84 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schalli, Marcus | 84 | +0 | +2444 | 84 | 1 | 15 | 84 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sonntag, Bernd | 84 | +0 | +2444 | 84 | 1 | 15 | 84 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rheinard, Uwe | DJK Andernach | 84 | +0 | +2444 | 84 | 1 | 27 | 84 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
84 | Dobberstein, Andre | 80 | +4 | +2448 | 80 | 1 | 16 | 80 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
85 | Acht, Markus | 78 | +2 | +2450 | 9 | 1 | 9 | 28 | 78 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
86 | Gaede, Uwe | 76 | +2 | +2452 | 76 | 1 | 17 | 76 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Oltenbürstel, Sven | 76 | +0 | +2452 | 76 | 1 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kaminski, Aurelia | 76 | +0 | +2452 | 76 | 1 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
89 | Taner, Yaris | 72 | +4 | +2456 | 72 | 1 | 18 | 72 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schacht, Albrecht | VfR Rüsselsheim | 72 | +0 | +2456 | 12 | 2 | 6 | 29 | 72 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
91 | Voigt, Adelheid | 68 | +4 | +2460 | 68 | 1 | 19 | 68 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
92 | Rieger, Ingo | 66 | +2 | +2462 | 17 | 4 | 30 | 66 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
93 | Albrecht, Tino | 57 | +9 | +2471 | 57 | 1 | 22 | 57 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
94 | Mateos, Daniel | VfR Rüsselsheim | 52 | +5 | +2476 | 9 | 6 | 33 | 52 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
95 | Anghel, Carsten | TC Heuchelheim | 48 | +4 | +2480 | 6 | 8 | 34 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
96 | Wenzel, Thomas | MAC Lauf | 40 | +8 | +2488 | 13 | 3 | 36 | 40 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
97 | Haneberg, Daniel | Fast Boys Munich | 36 | +4 | +2492 | 12 | 3 | 37 | 36 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
98 | Golikov, Vladimir | 32 | +4 | +2496 | 32 | 1 | 38 | 32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
99 | Kirchgraber, Markus | 28 | +4 | +2500 | 5 | 1 | 4 | 6 | 39 | 28 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
100 | Buchner, Holger | Tsutsuna Racing | 24 | +4 | +2504 | 2 | 10 | 40 | 24 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
101 | Hertel, Harald | TS Grossauheim | 20 | +4 | +2508 | 7 | 3 | 41 | 20 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
102 | Becker, Axel | MBC Goldstein | 16 | +4 | +2512 | 3 | 5 | 43 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
103 | Stobbe, Dennis | 14 | +2 | +2514 | 3 | 5 | 44 | 14 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
104 | Brause, Jürgen | MSC Eppelheim | 12 | +2 | +2516 | 12 | 1 | 45 | 12 |