Drivers-Statistics |
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | count | Series | Classes |
1 | S | | Warisch, Gerd | ORMC Königsbrunn | 2544 | | | 182 | 5 | 15 | 16 | 14 | KP | M-Chassis, DTM, Tourenwagen, ... |
2 | S | | Wohlhüter, Thomas | ORMC Königsbrunn | 2360 | +184 | +184 | 197 | 11 | 15 | 15 | 12 | KP | M-Chassis, DTM, Wild Willy |
3 | S | | Reile, Susanne | TSV 1871 Augsburg | 1854 | +506 | +690 | 155 | | 11 | 12 | 12 | KP | Wild Willy, M-Chassis, Tourenwagen, ... |
4 | S | | Siegel, Jürgen | ORMC Königsbrunn | 1843 | +11 | +701 | 184 | 5 | 12 | 12 | 10 | KP | Formel 1, Wild Willy, M-Chassis, ... |
5 | S | | Knoll, Wolfgang | ORMC Königsbrunn | 1266 | +577 | +1278 | 158 | 1 | 7 | 8 | 8 | KP | Formel 1, DTM |
6 | S | | Fuchs, Thomas | ORMC Königsbrunn | 1030 | +236 | +1514 | 172 | 1 | 6 | 6 | 6 | KP | M-Chassis, Tourenwagen, DTM |
7 | S | | Kronthaler, Thomas | ORMC Königsbrunn | 896 | +134 | +1648 | 149 | | 5 | 6 | 6 | KP | M-Chassis, Formel 1 |
8 | S | | Bihler, Andreas | ORMC Königsbrunn | 800 | +96 | +1744 | 200 | 6 | 6 | 6 | 4 | KP | Einsteiger |
9 | S | | Knoll, Alexander | ORMC Königsbrunn | 766 | +34 | +1778 | 153 | 1 | 4 | 5 | 5 | KP | Formel 1, DTM |
10 | S | | Gerum, Alexander | ORMC Königsbrunn | 722 | +44 | +1822 | 181 | 2 | 4 | 4 | 4 | KP | DTM |
11 | S | | Reile, Dominik | ORMC Königsbrunn | 701 | +21 | +1843 | 175 | | 5 | 5 | 4 | KP | Einsteiger |
12 | S | | Schwarz, Franz | ORMC Königsbrunn | 666 | +35 | +1878 | 167 | | 5 | 5 | 4 | KP | Formel 1 |
13 | S | | Wagner, Benjamin | ORMC Königsbrunn | 660 | +6 | +1884 | 132 | | 3 | 6 | 5 | KP | DTM, M-Chassis |
14 | S | | Bihler, Werner | ORMC Königsbrunn | 647 | +13 | +1897 | 162 | | 5 | 6 | 4 | KP | DTM |
15 | S | | Schwarz, Jens | ORMC Königsbrunn | 628 | +19 | +1916 | 157 | | 5 | 5 | 4 | KP | Formel 1 |
16 | S | | Gärtner, Christian | | 627 | +1 | +1917 | 157 | | 3 | 5 | 4 | KP | M-Chassis |
17 | S | | Scheja, Andreas | ORMC Königsbrunn | 612 | +15 | +1932 | 153 | | 4 | 4 | 4 | KP | Einsteiger |
18 | S | | Knoll, Stefan | ORMC Königsbrunn | 540 | +72 | +2004 | 180 | | 3 | 3 | 3 | KP | Einsteiger |
19 | S | | Scheja, Marek | ORMC Königsbrunn | 520 | +20 | +2024 | 130 | | 2 | 5 | 4 | KP | DTM |
20 | S | | Fuchs, Tobias | ORMC Königsbrunn | 483 | +37 | +2061 | 161 | | 3 | 3 | 3 | KP | Einsteiger |
21 | W | | Feldmann, Markus | MRC Alst.-Oberhausen | 237 | +246 | +2307 | 119 | | 1 | 2 | 2 | EFRA EC, IFMAR | 1:5 TC, 1:8 Offroad |
22 | S | | Hardegger, Manuel | ORMC Königsbrunn | 235 | +2 | +2309 | 118 | | | 2 | 2 | KP | DTM |
23 | W | | Reckward, Daniel | Stoppelhopser Oberhausen | 180 | +55 | +2364 | 180 | | 1 | 1 | 1 | IFMAR | 1:8 Offroad |
24 | S | | Grabner, Alexander | | 180 | +0 | +2364 | 180 | | 1 | 1 | 1 | KP | DTM |
25 | | | Bald, Achim | | 161 | +19 | +2383 | 161 | | 1 | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
26 | | | Mock, Rudolf | Fast Boys Munich | 130 | +31 | +2414 | 130 | | 1 | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
27 | S | | Kunzi, Christian | ORMC Königsbrunn | 130 | +0 | +2414 | 130 | | 1 | 1 | 1 | KP | DTM |
28 | | | Fritton, Matthias | RGMC Teck | 125 | +5 | +2419 | 125 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
29 | M | | Keßler, Hans-Bertram | MCT Siegen | 120 | +5 | +2424 | 120 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 40+ 1:8th IC track Sport |
30 | S | | Päppinghaus, Sascha | ORMC Königsbrunn | 120 | +0 | +2424 | 120 | | | 1 | 1 | KP | DTM |
31 | S | | Gröschel, Benjamin | VfR Rüsselsheim | 115 | +5 | +2429 | 115 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
32 | M | | Mack, Oliver | WMC Wiesbaden | 115 | +0 | +2429 | 115 | | | 1 | 1 | EFRA EC | A 1:8th IC track |
33 | O | | Lerch, Michael | 1. MCR Zwickau | 115 | +0 | +2429 | 115 | | | 1 | 1 | KP | DTM |
34 | M | | Krämer, Andy | VfR Rüsselsheim | 110 | +5 | +2434 | 110 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
35 | | | Bald, Oliver | | 110 | +0 | +2434 | 110 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
36 | S | | König, Reto | | 105 | +5 | +2439 | 105 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
37 | | | Budulig, Flavio | RGMC Teck | 100 | +5 | +2444 | 100 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
38 | N | | Brodowski, Arne | | 96 | +4 | +2448 | 96 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
39 | M | | Lübke, Marcus | EMC Wehrheim | 88 | +8 | +2456 | 88 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
40 | | | Myrberg, Andreas | Team AME | 84 | +4 | +2460 | 84 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
41 | W | | Wohlert, Clark | MCK Dormagen | 80 | +4 | +2464 | 80 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
42 | M | | Kursawe, Florian | | 76 | +4 | +2468 | 76 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
43 | S | | Stammler, Dirk | Scuderia Fun & Drive | 72 | +4 | +2472 | 72 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
44 | M | | Hofsäß, Rudi | MRC Rhein-Neckar | 68 | +4 | +2476 | 68 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 40+ 1:8th IC track Sport |
45 | | | Haisch, Ralf | | 68 | +0 | +2476 | 68 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
46 | N | | Stark, Jürgen | 2-speed racing team | 64 | +4 | +2480 | 64 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 40+ 1:8th IC track Sport |
47 | | | Montag, Herbert | | 60 | +4 | +2484 | 60 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 40+ 1:8th IC track Sport |
48 | N | | Simontowitz, Kai | MSF Dassel | 57 | +3 | +2487 | 57 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
49 | M | | Kerchner, Nils | | 54 | +3 | +2490 | 54 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
50 | W | | Mielke, Michael | MSC Altena | 54 | +0 | +2490 | 54 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
51 | M | | Fost, Markus | Team GM-Racing | 51 | +3 | +2493 | 51 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
52 | M | | Krüger, Johannes | | 48 | +3 | +2496 | 48 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
53 | S | | Utz, Ernst-Peter | MRSC Amberg | 39 | +9 | +2505 | 39 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
54 | M | | Falter, Sascha | | 36 | +3 | +2508 | 36 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
55 | S | | Feschtschenko, Patrick | Team JOPO Racing | 33 | +3 | +2511 | 33 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
56 | N | | Kirchhefer, Frank | MAG Visselhövede | 30 | +3 | +2514 | 30 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
57 | | | Faubel, Jürgen | | 30 | +0 | +2514 | 30 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 40+ 1:8th IC track Sport |
58 | S | | Helbing, Ralf | Team GM-Racing | 28 | +2 | +2516 | 28 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
59 | W | | Schummer, Jörg | MCK Dormagen | 16 | +12 | +2528 | 16 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
60 | N | | Gerlich, Richard | | 14 | +2 | +2530 | 14 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
61 | M | | Schulze, Axel | | 12 | +2 | +2532 | 12 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
62 | S | | Bopp, Bernhard | SLR Ingolstadt | 10 | +2 | +2534 | 10 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
63 | N | | Faak, Jürgen | | 9 | +1 | +2535 | 9 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
64 | M | | Leinburger, Steffen | TS Grossauheim | 7 | +2 | +2537 | 7 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
65 | M | | Kiesele, Ralf | AMC Mistral Lahr | 6 | +1 | +2538 | 6 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
66 | W | | Lill, Stefan | | 6 | +0 | +2538 | 6 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
67 | M | | Gaul, Moritz | ERC Langgöns | 2 | +4 | +2542 | 2 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
68 | S | | Albert, Harald | | 1 | +1 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
69 | S | | Schaller, Peter | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
70 | M | | Kunz, Sebastian | WMC Wiesbaden | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
71 | M | | Rheinard, Toni | DJK Andernach | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
72 | M | | Schacht, Ian | VfR Rüsselsheim | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
73 | S | | McNeil, Erik | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
74 | O | | Morgenstern, Mirko | Fast Boys Berlin | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
75 | S | | Hauck, Gerhard | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
76 | W | | Popp, Christian | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
77 | S | | Zimmer, Nikolas | OR8 Schwaben | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
78 | M | | Sanchez, Sascha | MC Ettlingen | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
79 | S | | Klier, Robert | SLR Ingolstadt | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
80 | S | | Vogna, Rino | Team MMR | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
81 | M | | Wagner, Frank | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
82 | W | | Graupner, Sven | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
83 | S | | Wächter, Michael | Fast Boys Munich | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
84 | M | | Stöhr, Roland | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | IFMAR | 1:8 Offroad |
85 | S | | Sitensky, Kim | RCC Köngen | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
86 | M | | Messerschmidt, Thomas | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
87 | M | | Esposito, Matthias | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
88 | S | | Nottebom, Bernd | RCMSC Greuthof | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
89 | M | | Kieß, Steffen | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
90 | N | | Matz, Sönke | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | IFMAR | 1:8 Offroad |
91 | | | Lehmann, Guido | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
92 | S | | Gradl, Michael | MRSC Amberg | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
93 | M | | Bojovic, Zivorad | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
94 | N | | Schamp, Christian | MSC Polizei Braunschweig | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
95 | M | | Geis, Christian | Modell-Freunde Ronneburg | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
96 | M | | Göb, Gerald | MSV Braunshardt | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
97 | M | | Schmitt, Marc | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
98 | O | | Brandt, Oliver | MTB Berlin | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
99 | S | | Thalacker, Klaus | AMC Schwäbisch-Gmünd | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
100 | N | | Voß, Thorsten | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
101 | W | | Weckluck, Markus | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
102 | M | | Eschenbach, Ralf | TSG/MST Estenfeld | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
103 | S | | Nottebom, Stefan | RCMSC Greuthof | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
104 | W | | Meyerrose, Klaus | MRC Alst.-Oberhausen | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
105 | | | Elbert, Michael | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
106 | N | | von Wachtmeister, Frank | Hamburg | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
107 | N | | Reimers, Uwe | OR-Trackh. Hamburg | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
108 | N | | Hesse, Marco | MSF Dassel | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
109 | N | | Kiefer, Peter | MC Rendsburg | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
110 | S | | Hart, Robert | MRC München | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
111 | M | | Ritter, Thomas | MSV Braunshardt | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
112 | S | | Hollenburger, Walter | MSF Raceworld Olching | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
113 | M | | Lehmler, Christoph | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
114 | S | | Grün, Sven | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
115 | N | | Isakovic, Jens-Peter | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
116 | M | | Dauchenbeck, Dirk | MSC Bischofsheim | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
117 | S | | Löffler, Carsten | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
118 | N | | Bauer, Markus | MAC Geesthacht | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | TCM | Masters |
119 | M | | Reiniger, Markus | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | EFRA EC | 1:5 TC |
120 | | | Fischer, Helmut | | 1 | +0 | +2543 | 1 | | | 1 | 1 | IFMAR | 1:8 Offroad |