Euro Touring Series 2013/14 Class Ride Modified | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Hrotovice | Mülheim-K... | Telde | Mattsee | Luxembourg | Trencin |
03.11.13 | 02.02.14 | 02.03.14 | 11.05.14 | 08.06.14 | 06.07.14 |
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 98 Starter | 92 Starter | 49 Starter | 83 Starter | 88 Starter | 91 Starter |
1 | | Völker, Ronald | MBC Goldstein | 622 | | | 156 | 3 | 6 | 6 | 2 | 1 | 156 | 3 | 152 | 2 | 154 | 1 | 156 | 1 | 156 | 3 | 152 |
2 | | Rheinard, Marc | DJK Andernach | 614 | +8 | +8 | 154 | 1 | 5 | 6 | 2 | 2 | 153 | 4 | 151 | 8 | 147 | 3 | 152 | 2 | 153 | 1 | 156 |
3 | | Hagberg, Alexander | MHF Skarpnäck | 608 | +6 | +14 | 152 | 1 | 4 | 6 | 2 | 8 | 147 | 1 | 156 | 3 | 152 | 5 | 150 | 7 | 148 | 5 | 150 |
4 | | Prümper, Yannic | MAC Walsum | 602 | +6 | +20 | 151 | | 3 | 5 | 1 | 5 | 150 | 2 | 153 | | | 2 | 153 | 15 | 140 | 9 | 146 |
5 | | Wilck, Viktor | | 601 | +1 | +21 | 150 | | 3 | 6 | 2 | 7 | 148 | 5 | 150 | 10 | 145 | 10 | 145 | 5 | 150 | 2 | 153 |
6 | | Südhoff, Frederik | MCC Rheda-Wiedenbrück | 589 | +12 | +33 | 147 | | 1 | 5 | 1 | 3 | 152 | 6 | 149 | | | 9 | 146 | 13 | 142 | 21 | 134 |
7 | | Moore, Andy | | 582 | +7 | +40 | 146 | | | 6 | 2 | 35 | 120 | 18 | 137 | 6 | 149 | 6 | 149 | 11 | 144 | 15 | 140 |
| | Fischer, Marc | 2-speed racing team | 582 | +0 | +40 | 146 | | 1 | 5 | 1 | 6 | 149 | | | 7 | 148 | 4 | 151 | 21 | 134 | 51 | 104 |
9 | | Krapp, Christopher | RCRT Quakenbrück | 575 | +7 | +47 | 144 | | 1 | 4 | | | | | | 4 | 151 | 7 | 148 | 9 | 146 | 25 | 130 |
10 | | Jasmin, Loic | MRC Longwy | 572 | +3 | +50 | 143 | | | 4 | | | | 20 | 135 | 16 | 139 | | | 6 | 149 | 6 | 149 |
| | Kaufmann, Marco | MCC Konstanz | 572 | +0 | +50 | 143 | | | 6 | 2 | 10 | 145 | 14 | 141 | 11 | 144 | 21 | 134 | 18 | 137 | 13 | 142 |
12 | | Levänen, Juho | Team Associated | 568 | +4 | +54 | 142 | | | 5 | 1 | 21 | 134 | 12 | 143 | 12 | 143 | 12 | 143 | | | 16 | 139 |
13 | | Vässmar, Magnus | MK Eskil | 566 | +2 | +56 | 142 | | | 6 | 2 | 32 | 123 | 28 | 127 | 9 | 146 | 17 | 138 | 17 | 138 | 11 | 144 |
14 | | Bultynck, Olivier | RTI | 558 | +8 | +64 | 140 | | | 6 | 2 | 22 | 133 | 17 | 138 | 17 | 138 | 14 | 141 | 14 | 141 | 17 | 138 |
15 | | Urbain, Lucas | MRC Longwy | 557 | +1 | +65 | 139 | | 1 | 4 | | 26 | 129 | 19 | 136 | | | | | 4 | 151 | 14 | 141 |
16 | | Ratheisky, Jan | RCCT Münden | 551 | +6 | +71 | 138 | | | 4 | | 19 | 136 | | | 13 | 142 | 13 | 142 | 24 | 131 | | |
17 | | Borowski, Julian | Team GM-Racing | 545 | +6 | +77 | 136 | | | 4 | | 9 | 146 | 31 | 124 | | | 16 | 139 | 19 | 136 | | |
18 | | Vogl, Dominic | 1. MRC Wr. Neustadt | 540 | +5 | +82 | 135 | | | 6 | 2 | 20 | 135 | 40 | 115 | 19 | 136 | 19 | 136 | 22 | 133 | 24 | 131 |
19 | | Wahl, Tim | MCG Strohgäu | 539 | +1 | +83 | 135 | | | 4 | | 15 | 140 | 8 | 147 | | | 26 | 129 | | | 32 | 123 |
20 | | Hudy, Martin | Team XRAY | 536 | +3 | +86 | 134 | | | 5 | 1 | 18 | 137 | 24 | 131 | | | 20 | 135 | 26 | 129 | 22 | 133 |
21 | | Orlowski, Michal | Automobilklub Polski | 532 | +4 | +90 | 133 | | | 6 | 2 | 30 | 125 | 64 | 91 | 21 | 134 | 40 | 115 | 25 | 130 | 12 | 143 |
22 | | Nilsson, Niclas | Väst-8 | 525 | +7 | +97 | 131 | | | 6 | 2 | 24 | 131 | 25 | 130 | 24 | 131 | 22 | 133 | 35 | 120 | 27 | 128 |
23 | | Ehrbar, David | MSC Sandhausen | 520 | +5 | +102 | 130 | | | 6 | 2 | 28 | 127 | 26 | 129 | 23 | 132 | 23 | 132 | 28 | 127 | 34 | 121 |
24 | | Pumpler, Thomas | MAC Traiskirchen | 509 | +11 | +113 | 127 | | | 5 | 1 | 44 | 111 | | | 22 | 133 | 28 | 127 | 23 | 132 | 38 | 117 |
25 | | Weiß, Steven | MSC Sandhausen | 496 | +13 | +126 | 124 | | | 4 | | 34 | 121 | | | 18 | 137 | | | 52 | 103 | 20 | 135 |
26 | | Martini, Francesco | Team XRAY | 491 | +5 | +131 | 123 | | | 6 | 2 | 49 | 106 | 38 | 117 | 37 | 118 | 25 | 130 | 36 | 119 | 31 | 124 |
27 | | Marrone, Nicola Constantino | | 487 | +4 | +135 | 122 | | | 4 | | 37 | 118 | 44 | 111 | | | 24 | 131 | | | 28 | 127 |
28 | | Nemcek, David | Author racing | 486 | +1 | +136 | 122 | | | 5 | 1 | 45 | 110 | | | 36 | 119 | 35 | 120 | 34 | 121 | 29 | 126 |
29 | | Chodzynski, Stefan | | 477 | +9 | +145 | 119 | | | 4 | | 47 | 108 | 23 | 132 | | | | | 33 | 122 | 40 | 115 |
30 | | Heitsch, Henrik | MAC Burgdorf | 473 | +4 | +149 | 118 | | | 5 | 1 | 36 | 119 | | | 28 | 127 | 36 | 119 | 61 | 94 | 47 | 108 |
31 | | Mateo Rodríguez, Antonio Jesús | La Nave Raceway | 469 | +4 | +153 | 117 | | | 5 | 1 | 50 | 105 | | | 20 | 135 | 38 | 117 | 45 | 110 | 48 | 107 |
32 | | Bok, Michal | | 463 | +6 | +159 | 116 | | | 4 | | | | 45 | 110 | | | 27 | 128 | 50 | 105 | 35 | 120 |
33 | | Hauser, Florian | MCRCB | 461 | +2 | +161 | 115 | | | 4 | | 59 | 96 | 16 | 139 | 29 | 126 | | | | | 55 | 100 |
| | Bucher, Fabian | RCSF Singen | 461 | +0 | +161 | 115 | | | 6 | 2 | 57 | 98 | 66 | 89 | 31 | 124 | 29 | 126 | 59 | 96 | 42 | 113 |
35 | | Zündel, Jakob | 1. MRC Wr. Neustadt | 457 | +4 | +165 | 114 | | | 4 | | 42 | 113 | 35 | 120 | | | 42 | 113 | | | 44 | 111 |
36 | | Baldissarri, Daniel | dmmodel.it | 440 | +17 | +182 | 110 | | | 4 | | 52 | 103 | 52 | 103 | | | 30 | 125 | | | 46 | 109 |
37 | | Stadler, Dionys | MCC Konstanz | 426 | +14 | +196 | 142 | | | 3 | | 12 | 143 | 9 | 146 | | | 18 | 137 | | | | |
| | Kutvonen, Viljami | PKSRCA | 426 | +0 | +196 | 142 | | | 3 | | 16 | 139 | 13 | 142 | | | | | | | 10 | 145 |
| | Schmitzer, Werner | MRV St. Pölten | 426 | +0 | +196 | 107 | | | 5 | 1 | 54 | 101 | 63 | 92 | 33 | 122 | 53 | 102 | | | 54 | 101 |
40 | | Gehrig, Jan | Die Kurvekuggler | 408 | +18 | +214 | 102 | | | 5 | 1 | 53 | 102 | 57 | 98 | | | 49 | 106 | 53 | 102 | 65 | 90 |
| | Branson, Kyle | | 408 | +0 | +214 | 136 | | | 3 | | 27 | 128 | | | 14 | 141 | | | 16 | 139 | | |
42 | | Berntsen, Adrian | Oslo Modellbilklubb | 406 | +2 | +216 | 135 | 1 | 1 | 3 | | 25 | 130 | 34 | 121 | 1 | 155 | | | | | | |
43 | | Kono, Takayuki | | 391 | +15 | +231 | 130 | | | 3 | | | | | | | | 11 | 144 | 27 | 128 | 36 | 119 |
44 | | Benson, Tim | MC Rendsburg | 386 | +5 | +236 | 129 | | | 3 | | 17 | 138 | 33 | 122 | | | | | 29 | 126 | | |
45 | | Kunák, Zdenko | Team XRAY | 381 | +5 | +241 | 127 | | | 3 | | 38 | 117 | 21 | 134 | 25 | 130 | | | | | | |
46 | | Leflon, Ludovic | | 369 | +12 | +253 | 92 | | | 5 | 1 | 85 | 70 | 78 | 77 | 46 | 109 | 65 | 90 | 62 | 93 | | |
47 | | Dobnikar, Matej | | 352 | +17 | +270 | 117 | | | 3 | | 39 | 116 | | | | | 37 | 118 | | | 37 | 118 |
48 | | Rozwadowski, Wojciech | UKS Modelarski | 350 | +2 | +272 | 88 | | | 4 | | 75 | 80 | 80 | 75 | 34 | 121 | | | | | 81 | 74 |
49 | | Valander, Joel | | 347 | +3 | +275 | 116 | | | 3 | | 56 | 99 | 36 | 119 | | | | | | | 26 | 129 |
50 | | Zuykov, Denis | | 344 | +3 | +278 | 115 | | | 3 | | 46 | 109 | 41 | 114 | | | 34 | 121 | | | | |
51 | | Havránek, Oliver | XXL Bratislava | 341 | +3 | +281 | 85 | | | 4 | | 92 | 63 | | | 45 | 110 | 59 | 96 | | | 83 | 72 |
52 | | Dzialtuvas, Evaldas | LASA | 340 | +1 | +282 | 85 | | | 4 | | 88 | 67 | 73 | 82 | | | 56 | 99 | | | 63 | 92 |
53 | | Stenger, Thomas | MAC Hütschenhausen | 338 | +2 | +284 | 113 | | | 3 | | | | 55 | 100 | | | 31 | 124 | 41 | 114 | | |
54 | | Neys, Pasquinel | EZ Racing | 334 | +4 | +288 | 84 | | | 4 | | 74 | 81 | 83 | 72 | | | 66 | 89 | 63 | 92 | | |
55 | | Donath, Christian | GFC Donath | 329 | +5 | +293 | 110 | | | 3 | | | | 51 | 104 | | | 44 | 111 | | | 41 | 114 |
56 | | Mikkelsen, Frederik | MMRC | 323 | +6 | +299 | 108 | | | 3 | | 58 | 97 | 39 | 116 | | | | | | | 45 | 110 |
57 | | Carlsson, Daniel | Hässleholms MK | 309 | +14 | +313 | 103 | | | 3 | | 51 | 104 | 53 | 102 | | | | | | | 52 | 103 |
58 | | Groskamp, Jilles | MACH Heemstede | 303 | +6 | +319 | 152 | | 2 | 2 | | | | | | | | | | 3 | 152 | 4 | 151 |
59 | | Matsukura, Naoto | Team Yokomo | 301 | +2 | +321 | 151 | | 2 | 2 | | 4 | 151 | | | 5 | 150 | | | | | | |
60 | | De Witte, Bjorn | MRCZ Zwevegem | 297 | +4 | +325 | 74 | | | 4 | | 97 | 58 | 92 | 63 | 49 | 106 | | | 85 | 70 | | |
61 | | Dankel, Eric | RCMSC Greuthof | 292 | +5 | +330 | 146 | | | 2 | | 11 | 144 | 7 | 148 | | | | | | | | |
62 | | Fleischmann, Dominik | SLR Ingolstadt | 288 | +4 | +334 | 144 | | | 2 | | 14 | 141 | | | | | 8 | 147 | | | | |
63 | | Gollner, Patrick | RMC Wien | 287 | +1 | +335 | 144 | | | 2 | | 13 | 142 | 10 | 145 | | | | | | | | |
64 | | Hara, Atsushi | | 277 | +10 | +345 | 139 | | | 2 | | | | 15 | 140 | | | | | | | 18 | 137 |
65 | | Harper, Elliott | Tamiya | 275 | +2 | +347 | 138 | | | 2 | | | | 27 | 128 | | | | | 8 | 147 | | |
66 | | De Witte, Kristof | MRCZ Zwevegem | 268 | +7 | +354 | 67 | | | 4 | | 93 | 62 | 86 | 69 | | | | | 87 | 68 | 86 | 69 |
| | Vanco, Denis | | 268 | +0 | +354 | 89 | | | 3 | | | | | | | | 60 | 95 | 68 | 87 | 69 | 86 |
| | Arnold, Léo | SAM Manspach | 268 | +0 | +354 | 134 | | | 2 | | | | | | | | 32 | 123 | 10 | 145 | | |
69 | | van Bergen, Ron | MAC de Baanbrekers | 259 | +9 | +363 | 86 | | | 3 | | | | 87 | 68 | 44 | 111 | | | 75 | 80 | | |
| | Luyer, Florian | 1. MRC Wr. Neustadt | 259 | +0 | +363 | 86 | | | 3 | | 69 | 86 | | | | | 67 | 88 | | | 70 | 85 |
71 | | Stoiciu, Andrei | CSTA Bucharest | 255 | +4 | +367 | 85 | | | 3 | | | | | | | | 69 | 86 | 74 | 81 | 67 | 88 |
72 | | van Swijgenhoven, Gerrit | EZ Racing | 251 | +4 | +371 | 84 | | | 3 | | 77 | 78 | 79 | 76 | | | 58 | 97 | | | | |
73 | | Klöckner, René | RCMC Ibbenbüren | 250 | +1 | +372 | 125 | | | 2 | | 31 | 124 | 29 | 126 | | | | | | | | |
74 | | N'diaye, Cyril | ASCAP Poissy | 248 | +2 | +374 | 124 | | | 2 | | | | 22 | 133 | | | | | 40 | 115 | | |
75 | | Buhmann, Marco | MCC Konstanz | 247 | +1 | +375 | 82 | | | 3 | | 70 | 85 | 67 | 88 | | | 81 | 74 | | | | |
76 | | Klug, Sascha | 1. MRC Wr. Neustadt | 243 | +4 | +379 | 81 | | | 3 | | 82 | 73 | 82 | 73 | | | | | | | 58 | 97 |
77 | | Schwendimann, Nicolas | MRC Longwy | 237 | +6 | +385 | 119 | | | 2 | | | | 61 | 94 | | | | | 12 | 143 | | |
| | Sieber, Daniel | TSV Gelenau | 237 | +0 | +385 | 119 | | | 2 | | 23 | 132 | 50 | 105 | | | | | | | | |
79 | | Hoppe, Lars | AMC Hildesheim | 236 | +1 | +386 | 118 | | | 2 | | | | | | 27 | 128 | | | 47 | 108 | | |
| | Schuster, Martin | ERC Wr. Neudorf | 236 | +0 | +386 | 118 | | | 2 | | | | | | | | 41 | 114 | | | 33 | 122 |
81 | | Johansson, Niklas | MHF Skarpnäck | 234 | +2 | +388 | 117 | | | 2 | | 33 | 122 | 43 | 112 | | | | | | | | |
82 | | Sowka, Mario | RMC Wien | 224 | +10 | +398 | 112 | | | 2 | | 43 | 112 | | | | | 43 | 112 | | | | |
83 | | Flek, Radek | RC Blansko | 221 | +3 | +401 | 111 | | | 2 | | | | | | | | 39 | 116 | | | 50 | 105 |
| | Weißbauer, Thimo | 2-speed racing team | 221 | +0 | +401 | 111 | | | 2 | | | | 56 | 99 | | | 33 | 122 | | | | |
85 | | Deggelmann, Peter | MCC Konstanz | 218 | +3 | +404 | 109 | | | 2 | | | | 46 | 109 | | | 46 | 109 | | | | |
86 | | Ionescu, Cristian | MRT Bucuresti | 213 | +5 | +409 | 71 | | | 3 | | 94 | 61 | | | | | 78 | 77 | | | 80 | 75 |
87 | | Alp, Mustafa | Serpent Turkey | 209 | +4 | +413 | 105 | | | 2 | | | | 62 | 93 | | | | | | | 39 | 116 |
88 | | Kloiber, Ákos | | 208 | +1 | +414 | 104 | | | 2 | | | | | | | | 48 | 107 | 54 | 101 | | |
89 | | Delisé, Nicolas | VBC Racing | 207 | +1 | +415 | 104 | | | 2 | | | | | | | | 55 | 100 | 48 | 107 | | |
90 | | Tozzi, Arturo | | 202 | +5 | +420 | 67 | | | 3 | | 98 | 57 | 85 | 70 | | | 80 | 75 | | | | |
| | Limoges, Jérémy | | 202 | +0 | +420 | 101 | | | 2 | | | | | | | | | | 44 | 111 | 64 | 91 |
92 | | Wagner, Manuel | MRC Longwy | 200 | +2 | +422 | 100 | | | 2 | | 60 | 95 | | | | | 50 | 105 | | | | |
93 | | Tharmalingam, Majuran | MAC Adenau | 196 | +4 | +426 | 98 | | | 2 | | | | | | | | 71 | 84 | 43 | 112 | | |
94 | | Lehmann, Valentin | MRC Longwy | 194 | +2 | +428 | 97 | | | 2 | | | | | | | | 47 | 108 | 69 | 86 | | |
95 | | van Es, Mitchell | MAC de Baanbrekers | 192 | +2 | +430 | 96 | | | 2 | | | | | | | | 61 | 94 | 57 | 98 | | |
96 | | Hudy, Juraj | Team XRAY | 187 | +5 | +435 | 94 | | | 2 | | 62 | 93 | | | | | | | | | 61 | 94 |
97 | | Sakaguchi, Dai | TS Grossauheim | 184 | +3 | +438 | 92 | | | 2 | | 84 | 71 | | | | | | | 42 | 113 | | |
98 | | Liptak, Igor | Author racing | 180 | +4 | +442 | 90 | | | 2 | | 71 | 84 | | | | | | | | | 59 | 96 |
99 | | Ogonowski, Mateusz | RC Wroclaw | 179 | +1 | +443 | 90 | | | 2 | | 73 | 82 | 58 | 97 | | | | | | | | |
| | Westén, Tomi | PKSRCA | 179 | +0 | +443 | 90 | | | 2 | | 63 | 92 | 68 | 87 | | | | | | | | |
101 | | Avoni, Enrico | Quellidelmodellismorc.com | 175 | +4 | +447 | 88 | | | 2 | | 79 | 76 | | | | | | | | | 56 | 99 |
102 | | Claeys, Rico | MRCZ Zwevegem | 174 | +1 | +448 | 87 | | | 2 | | | | 65 | 90 | | | | | 71 | 84 | | |
103 | | Speck, Sandro | RT Oberhausen | 173 | +1 | +449 | 87 | | | 2 | | | | | | | | | | 64 | 91 | 73 | 82 |
104 | | Jasmin, Mika | MRC Longwy | 169 | +4 | +453 | 85 | | | 2 | | | | 71 | 84 | | | | | 70 | 85 | | |
105 | | Lytvynenko, Victor | | 167 | +2 | +455 | 84 | | | 2 | | 66 | 89 | | | | | | | | | 77 | 78 |
106 | | Schmitz, Thorsten | MAC Walsum | 162 | +5 | +460 | 81 | | | 2 | | | | 84 | 71 | | | 64 | 91 | | | | |
107 | | Eres Ramos, Vicente Javier | | 158 | +4 | +464 | 79 | | | 2 | | | | | | | | 70 | 85 | | | 82 | 73 |
| | Schuster, Tobias | ERC Racing | 158 | +0 | +464 | 79 | | | 2 | | | | | | | | | | 73 | 82 | 79 | 76 |
109 | | Gottlieb, Dirk | RC-Kleinkram.de | 156 | +2 | +466 | 78 | | | 2 | | | | | | | | 73 | 82 | 81 | 74 | | |
| | Lunenburg, Dave | ERCE Eindhoven | 156 | +0 | +466 | 78 | | | 2 | | | | 77 | 78 | | | | | 77 | 78 | | |
111 | | Sobue, Akio | | 148 | +8 | +474 | 148 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 7 | 148 |
112 | | Menicucci, Alessio | Team XRAY | 147 | +1 | +475 | 147 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 8 | 147 |
113 | | Graversen, Steen | Awesomatix | 144 | +3 | +478 | 144 | | | 1 | | | | 11 | 144 | | | | | | | | |
114 | | Pérez Pérez, David | | 140 | +4 | +482 | 140 | | | 1 | | | | | | 15 | 140 | | | | | | |
| | Pietsch, Robert | MRT Rosenheim | 140 | +0 | +482 | 140 | | | 1 | | | | | | | | 15 | 140 | | | | |
116 | | Vejrak, Meen | | 136 | +4 | +486 | 136 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 19 | 136 |
117 | | Matsuzaki, Hayato | | 135 | +1 | +487 | 135 | | | 1 | | | | | | | | | | 20 | 135 | | |
118 | | Efficace, Andrea | | 134 | +1 | +488 | 67 | | | 2 | | 86 | 69 | | | | | | | | | 90 | 65 |
119 | | Wang, JJ | | 132 | +2 | +490 | 132 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 23 | 132 |
120 | | Hernandez, Jhonny | | 129 | +3 | +493 | 129 | | | 1 | | | | | | 26 | 129 | | | | | | |
121 | | Franke, Oliver | RC Team Pr. Oldendorf | 126 | +3 | +496 | 126 | | | 1 | | 29 | 126 | | | | | | | | | | |
122 | | Hornum, Patrick | BMRC | 125 | +1 | +497 | 125 | | | 1 | | | | 30 | 125 | | | | | | | | |
| | Hidalgo Garrido, Juan Antonio | | 125 | +0 | +497 | 125 | | | 1 | | | | | | 30 | 125 | | | | | | |
| | Rischard, Dirk | 2-speed racing team | 125 | +0 | +497 | 125 | | | 1 | | | | | | | | | | 30 | 125 | | |
| | Ristori, Guido | | 125 | +0 | +497 | 125 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 30 | 125 |
126 | | Tschupp, Philip | MCRCB | 124 | +1 | +498 | 124 | | | 1 | | | | | | | | | | 31 | 124 | | |
127 | | Spashett, David | Eastbourne | 123 | +1 | +499 | 123 | | | 1 | | | | | | | | | | 32 | 123 | | |
| | Peracho Heras, Carlos | | 123 | +0 | +499 | 123 | | | 1 | | | | | | 32 | 123 | | | | | | |
| | Geiger, Marcel | Die Kurvekuggler | 123 | +0 | +499 | 123 | | | 1 | | | | 32 | 123 | | | | | | | | |
130 | | de Liguori, Giuseppe | | 120 | +3 | +502 | 120 | | | 1 | | | | | | 35 | 120 | | | | | | |
131 | | Vigneron, Thomas | | 118 | +2 | +504 | 118 | | | 1 | | | | 37 | 118 | | | | | | | | |
| | Bruins, John | MACH Heemstede | 118 | +0 | +504 | 118 | | | 1 | | | | | | | | | | 37 | 118 | | |
133 | | Diaz Amante, Jorge | | 117 | +1 | +505 | 117 | | | 1 | | | | | | 38 | 117 | | | | | | |
| | Prümper, Björn | New kids West | 117 | +0 | +505 | 117 | | | 1 | | | | | | | | | | 38 | 117 | | |
135 | | Ojeda Quintana, Alexis | | 116 | +1 | +506 | 116 | | | 1 | | | | | | 39 | 116 | | | | | | |
| | García Casado, Gonzalo | | 116 | +0 | +506 | 116 | | | 1 | | | | | | | | | | 39 | 116 | | |
137 | | García Domínguez, Juan Ramón | La Nave Raceway | 115 | +1 | +507 | 115 | | | 1 | | | | | | 40 | 115 | | | | | | |
| | Ronnefalk, David | Karlskrona MRK | 115 | +0 | +507 | 115 | | | 1 | | 40 | 115 | | | | | | | | | | |
139 | | Vysin, Jiri | | 114 | +1 | +508 | 114 | | | 1 | | 41 | 114 | | | | | | | | | | |
| | Kasuya, Hiroyuki | | 114 | +0 | +508 | 114 | | | 1 | | | | | | 41 | 114 | | | | | | |
141 | | Hepp, Tobias | RMC Düren | 113 | +1 | +509 | 113 | | | 1 | | | | 42 | 113 | | | | | | | | |
| | Michieli, Massimo | | 113 | +0 | +509 | 113 | | | 1 | | | | | | 42 | 113 | | | | | | |
143 | | Kotze, Hein | | 112 | +1 | +510 | 112 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 43 | 112 |
| | Werniers, Gregory | MRCZ Zwevegem | 112 | +0 | +510 | 112 | | | 1 | | | | | | 43 | 112 | | | | | | |
145 | | Frauenschuh, Helmut | SFMAV | 110 | +2 | +512 | 110 | | | 1 | | | | | | | | 45 | 110 | | | | |
146 | | Libar, Jacques | LMCC | 109 | +1 | +513 | 109 | | | 1 | | | | | | | | | | 46 | 109 | | |
147 | | Suarez Rodriguez, Francisco | La Nave Raceway | 108 | +1 | +514 | 108 | | | 1 | | | | | | 47 | 108 | | | | | | |
| | Favrelle, Maxime | | 108 | +0 | +514 | 108 | | | 1 | | | | 47 | 108 | | | | | | | | |
149 | | Hagnauer, Philipp | BCZ | 107 | +1 | +515 | 107 | | | 1 | | 48 | 107 | | | | | | | | | | |
| | Widmer, Fabian | HVBRS | 107 | +0 | +515 | 107 | | | 1 | | | | 48 | 107 | | | | | | | | |
| | Hernandez Serpa, Pedro | A todo Gas | 107 | +0 | +515 | 107 | | | 1 | | | | | | 48 | 107 | | | | | | |
152 | | Greiner, Dominic | MCC Türkheim | 106 | +1 | +516 | 106 | | | 1 | | | | 49 | 106 | | | | | | | | |
| | Lindegaard, Nicolai | BRCC | 106 | +0 | +516 | 106 | | | 1 | | | | | | | | | | 49 | 106 | | |
| | Hillcoat, Jason | | 106 | +0 | +516 | 106 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 49 | 106 |
155 | | Frauenschuh, Christian | SFMAV | 104 | +2 | +518 | 104 | | | 1 | | | | | | | | 51 | 104 | | | | |
| | Stockman, Thomas | MRCZ Zwevegem | 104 | +0 | +518 | 104 | | | 1 | | | | | | | | | | 51 | 104 | | |
157 | | Winkler, Ralph | MSC Imst | 103 | +1 | +519 | 103 | | | 1 | | | | | | | | 52 | 103 | | | | |
158 | | Schutte, Shaun | | 102 | +1 | +520 | 102 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 53 | 102 |
159 | | Treder, Lars | MC Megadrom Heinsberg | 101 | +1 | +521 | 101 | | | 1 | | | | 54 | 101 | | | | | | | | |
| | Juhász, Viktor | | 101 | +0 | +521 | 101 | | | 1 | | | | | | | | 54 | 101 | | | | |
161 | | Berntsen, Petter | Team XRAY | 100 | +1 | +522 | 100 | | | 1 | | 55 | 100 | | | | | | | | | | |
| | van Essen, Luke | | 100 | +0 | +522 | 100 | | | 1 | | | | | | | | | | 55 | 100 | | |
163 | | Klausner, Michael | PSV Salzburg | 99 | +1 | +523 | 99 | | | 1 | | | | | | | | | | 56 | 99 | | |
164 | | Anthes, Daniel | RMSC Rüsselsheim | 98 | +1 | +524 | 98 | | | 1 | | | | | | | | 57 | 98 | | | | |
| | Smith, Anderton | | 98 | +0 | +524 | 98 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 57 | 98 |
166 | | Brütsch, Cédric | AMCS Schweiz | 97 | +1 | +525 | 97 | | | 1 | | | | | | | | | | 58 | 97 | | |
167 | | Chambers, Phil | Team Xray UK | 96 | +1 | +526 | 96 | | | 1 | | | | 59 | 96 | | | | | | | | |
168 | | Wischnewski, Dirk | MSC Kirchhain | 95 | +1 | +527 | 95 | | | 1 | | | | 60 | 95 | | | | | | | | |
| | Nardeux, Sebastien | | 95 | +0 | +527 | 95 | | | 1 | | | | | | | | | | 60 | 95 | | |
| | Caroli, Antonio | Welkom RC Club | 95 | +0 | +527 | 95 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 60 | 95 |
171 | | Novotný, Kája | Lestr Models | 94 | +1 | +528 | 94 | | | 1 | | 61 | 94 | | | | | | | | | | |
172 | | Ramsauer, Christoph | RCR Linz | 93 | +1 | +529 | 93 | | | 1 | | | | | | | | 62 | 93 | | | | |
| | Gove, Deon | | 93 | +0 | +529 | 93 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 62 | 93 |
174 | | Bartacek, Christian | PSV Salzburg | 92 | +1 | +530 | 92 | | | 1 | | | | | | | | 63 | 92 | | | | |
175 | | Guttormsen, Magnus | BMRK | 91 | +1 | +531 | 91 | | | 1 | | 64 | 91 | | | | | | | | | | |
176 | | Nardeux, Ludovic | | 90 | +1 | +532 | 90 | | | 1 | | | | | | | | | | 65 | 90 | | |
| | Liptak, Tomas | Author racing | 90 | +0 | +532 | 90 | | | 1 | | 65 | 90 | | | | | | | | | | |
178 | | Van Sande, Bart | | 89 | +1 | +533 | 89 | | | 1 | | | | | | | | | | 66 | 89 | | |
| | Ackermans, Johan | | 89 | +0 | +533 | 89 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 66 | 89 |
180 | | Tagliavini, Michelangelo | QDM | 88 | +1 | +534 | 88 | | | 1 | | 67 | 88 | | | | | | | | | | |
| | Himbert, Maurice | | 88 | +0 | +534 | 88 | | | 1 | | | | | | | | | | 67 | 88 | | |
182 | | Johnsen, Michael | BRC | 87 | +1 | +535 | 87 | | | 1 | | 68 | 87 | | | | | | | | | | |
| | Steineder, Jürgen | RCR Linz | 87 | +0 | +535 | 87 | | | 1 | | | | | | | | 68 | 87 | | | | |
| | Pesonen, Eetu | LahUA | 87 | +0 | +535 | 87 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 68 | 87 |
185 | | Westerhaus, Jörg | MC Megadrom Heinsberg | 86 | +1 | +536 | 86 | | | 1 | | | | 69 | 86 | | | | | | | | |
186 | | Briere, Mathieu | GTBRC | 85 | +1 | +537 | 85 | | | 1 | | | | 70 | 85 | | | | | | | | |
187 | | Fedor, Michal | TKMS | 84 | +1 | +538 | 84 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 71 | 84 |
188 | | Kubik, Denis | Author racing | 83 | +1 | +539 | 83 | | | 1 | | 72 | 83 | | | | | | | | | | |
| | Walschewsky, Mike | United Racing Team | 83 | +0 | +539 | 83 | | | 1 | | | | 72 | 83 | | | | | | | | |
| | Weidenfelder, Frank | RCR Linz | 83 | +0 | +539 | 83 | | | 1 | | | | | | | | 72 | 83 | | | | |
| | Machura, Martin | RCT Racing Team | 83 | +0 | +539 | 83 | | | 1 | | | | | | | | | | 72 | 83 | | |
| | Giddins, Damian | | 83 | +0 | +539 | 83 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 72 | 83 |
193 | | Grygiel, Marcin | RC Club Poznan | 81 | +2 | +541 | 81 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 74 | 81 |
| | Geisler, Stefan | | 81 | +0 | +541 | 81 | | | 1 | | | | | | | | 74 | 81 | | | | |
| | Schoonackers, Jasper | | 81 | +0 | +541 | 81 | | | 1 | | | | 74 | 81 | | | | | | | | |
196 | | Hornum, Palle | Midtjysk RC | 80 | +1 | +542 | 80 | | | 1 | | | | 75 | 80 | | | | | | | | |
| | Stadler, Lukas | MAC Inzell | 80 | +0 | +542 | 80 | | | 1 | | | | | | | | 75 | 80 | | | | |
| | Booker, Daniel | | 80 | +0 | +542 | 80 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 75 | 80 |
199 | | Usher, David | | 79 | +1 | +543 | 79 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 76 | 79 |
| | Gesquiere, Mathieu | | 79 | +0 | +543 | 79 | | | 1 | | | | | | | | | | 76 | 79 | | |
| | Kapferer, Gerhard | AMC Tirol | 79 | +0 | +543 | 79 | | | 1 | | | | | | | | 76 | 79 | | | | |
| | Krägefski, Tom | RCCR Munzig | 79 | +0 | +543 | 79 | | | 1 | | | | 76 | 79 | | | | | | | | |
| | Berntsen, Roger | | 79 | +0 | +543 | 79 | | | 1 | | 76 | 79 | | | | | | | | | | |
204 | | Rudig, Sven | PSV Salzburg | 78 | +1 | +544 | 78 | | | 1 | | | | | | | | 77 | 78 | | | | |
205 | | Jasionowski, Filip | | 77 | +1 | +545 | 77 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 78 | 77 |
| | Lemoine, Nicolas | MRC Longwy | 77 | +0 | +545 | 77 | | | 1 | | | | | | | | | | 78 | 77 | | |
| | Ellingsen, Georg | Lørenskog MBK | 77 | +0 | +545 | 77 | | | 1 | | 78 | 77 | | | | | | | | | | |
208 | | Schumacher, Jean-Michel | | 76 | +1 | +546 | 76 | | | 1 | | | | | | | | | | 79 | 76 | | |
| | Berger, Martin | MRC Bruck/Mur | 76 | +0 | +546 | 76 | | | 1 | | | | | | | | 79 | 76 | | | | |
210 | | Deniz, Niyazi Ertem | Deniz Plaza RC Team | 75 | +1 | +547 | 75 | | | 1 | | 80 | 75 | | | | | | | | | | |
| | Sanchez, Jordan | MCT Thionvillois | 75 | +0 | +547 | 75 | | | 1 | | | | | | | | | | 80 | 75 | | |
212 | | Batlle Sánchez, Robert | | 74 | +1 | +548 | 74 | | | 1 | | | | 81 | 74 | | | | | | | | |
| | Romagnoli, Michele | AMSCI | 74 | +0 | +548 | 74 | | | 1 | | 81 | 74 | | | | | | | | | | |
214 | | Wuntschek, Christian | AMC Nussdorf-Debant | 73 | +1 | +549 | 73 | | | 1 | | | | | | | | 82 | 73 | | | | |
| | Marziano, Julien | Racing Club Provence | 73 | +0 | +549 | 73 | | | 1 | | | | | | | | | | 82 | 73 | | |
216 | | Garnham, Thomas | | 72 | +1 | +550 | 72 | | | 1 | | | | | | | | | | 83 | 72 | | |
| | Lässig, Sandy | MAC Mettenheim | 72 | +0 | +550 | 72 | | | 1 | | | | | | | | 83 | 72 | | | | |
| | Cermak, David | | 72 | +0 | +550 | 72 | | | 1 | | 83 | 72 | | | | | | | | | | |
219 | | Prohl, Andreas | | 71 | +1 | +551 | 71 | | | 1 | | | | | | | | | | 84 | 71 | | |
| | Amis, Colin | | 71 | +0 | +551 | 71 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 84 | 71 |
221 | | Ungurelu, Razvan | | 70 | +1 | +552 | 70 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 85 | 70 |
222 | | Kruf, Ben | MAC de Baanbrekers | 69 | +1 | +553 | 69 | | | 1 | | | | | | | | | | 86 | 69 | | |
223 | | Toth, Lacko | XXL Bratislava | 68 | +1 | +554 | 68 | | | 1 | | 87 | 68 | | | | | | | | | | |
| | Herholdt, Heine | | 68 | +0 | +554 | 68 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 87 | 68 |
225 | | Cordeiro, José | | 67 | +1 | +555 | 67 | | | 1 | | | | | | | | | | 88 | 67 | | |
| | Cortvriendt, Nathan | MRCZ Zwevegem | 67 | +0 | +555 | 67 | | | 1 | | | | 88 | 67 | | | | | | | | |
| | Fedorenko, Vladimir | Ukrainian Pro Drivers Club | 67 | +0 | +555 | 67 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 88 | 67 |
228 | | Paladin, Marco | | 66 | +1 | +556 | 66 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 89 | 66 |
| | Chafer, Naito | HRC Spain | 66 | +0 | +556 | 66 | | | 1 | | | | 89 | 66 | | | | | | | | |
| | Valerio, Andrea | | 66 | +0 | +556 | 66 | | | 1 | | 89 | 66 | | | | | | | | | | |
231 | | Häuptli, Michael | MACH Höfe | 65 | +1 | +557 | 65 | | | 1 | | 90 | 65 | | | | | | | | | | |
| | Betts, Chris | Essex Winter Series Team | 65 | +0 | +557 | 65 | | | 1 | | | | 90 | 65 | | | | | | | | |
233 | | Vlacil, Jan | | 64 | +1 | +558 | 64 | | | 1 | | 91 | 64 | | | | | | | | | | |
| | Prouvosq, Jonathan | EZ Racing | 64 | +0 | +558 | 64 | | | 1 | | | | 91 | 64 | | | | | | | | |
| | Kasap, Ahmet | Team NCRC | 64 | +0 | +558 | 64 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 91 | 64 |
236 | | Bayer, Dusan | | 60 | +4 | +562 | 60 | | | 1 | | 95 | 60 | | | | | | | | | | |
237 | | Salvi, Alessandro | | 59 | +1 | +563 | 59 | | | 1 | | 96 | 59 | | | | | | | | | | |