Tamiya-Euro-Cup 2007/08 Class M-Chassis | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Erlangen | Gelenau | Idar-Ober... | Geretsried | Plauen | Eppelheim | Erlangen | Morschheim | Leipzig | Geretsried | Höckendorf | Idar-Ober... | Höckendorf | Erlangen | Grossauheim | Schermbeck | Lahntal | Rosenheim | Burgstädt | Beerfelden | Essen | Sonneberg | Aichach | Goldstein | Geilenkir... | Plauen | Lauf | Beerfelden | Rosenheim | Leipzig | Rüsselshe... | Sonneberg | Burgstädt | Zwönitz | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21.10.07 | 21.10.07 | 28.10.07 | 04.11.07 | 04.11.07 | 11.11.07 | 18.11.07 | 25.11.07 | 25.11.07 | 09.12.07 | 09.12.07 | 16.12.07 | 06.01.08 | 20.01.08 | 20.01.08 | 27.01.08 | 03.02.08 | 10.02.08 | 10.02.08 | 17.02.08 | 17.02.08 | 17.02.08 | 24.02.08 | 02.03.08 | 02.03.08 | 09.03.08 | 09.03.08 | 16.03.08 | 30.03.08 | 13.04.08 | 27.04.08 | 11.05.08 | 25.05.08 | 15.06.08 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 10 Starter | 3 Starter | 5 Starter | 7 Starter | 5 Starter | 5 Starter | 13 Starter | 9 Starter | 5 Starter | 7 Starter | 5 Starter | 6 Starter | 7 Starter | 15 Starter | 5 Starter | 2 Starter | 3 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 3 Starter | 2 Starter | 2 Starter | 10 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 3 Starter | 8 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 5 Starter | 6 Starter | 8 Starter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | East | Frömel, Jörg | Annaberg | 2000 | 200 | 11 | 10 | 10 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | East | Polster, Dietmar | AMC Burgstädt | 1345 | +655 | +655 | 135 | 5 | 10 | 5 | 130 | 5 | 130 | 4 | 145 | 6 | 125 | 7 | 120 | 6 | 125 | 2 | 180 | 7 | 120 | 6 | 125 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | East | Greiner-Adam, Tom | 1. MCR Zwickau | 1242 | +103 | +758 | 177 | 1 | 8 | 8 | 1 | 2 | 180 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 4 | 145 | 3 | 161 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Middle | Diefenbach, Matthias | MBC Goldstein | 1200 | +42 | +800 | 200 | 6 | 8 | 8 | 2 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Middle | Hackl, Thomas | VfR Rüsselsheim | 1172 | +28 | +828 | 167 | 1 | 8 | 11 | 4 | 6 | 125 | 4 | 145 | 4 | 145 | 8 | 115 | 7 | 120 | 5 | 130 | 3 | 161 | 2 | 180 | 3 | 161 | 2 | 180 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | South | Bartel, Michael | Team Sidewinder | 1082 | +90 | +918 | 180 | 2 | 6 | 6 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 1 | 200 | 1 | 200 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | South | Drost, Dietmar | Team MMR | 1046 | +36 | +954 | 174 | 1 | 9 | 9 | 3 | 4 | 145 | 2 | 180 | 5 | 130 | 4 | 145 | 3 | 161 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Middle | Kemmer, Florian | MAC Idar-Oberstein | 1042 | +4 | +958 | 149 | 5 | 7 | 6 | 125 | 6 | 125 | 4 | 145 | 3 | 161 | 4 | 145 | 3 | 161 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | South | Drost, Peter | Team MMR | 1008 | +34 | +992 | 168 | 1 | 6 | 9 | 3 | 7 | 120 | 4 | 145 | 7 | 120 | 1 | 200 | 6 | 125 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | South | Klaus, Martin | Team Sidewinder | 920 | +88 | +1080 | 153 | 1 | 4 | 6 | 6 | 125 | 1 | 200 | 2 | 180 | 4 | 145 | 6 | 125 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Middle | Schumacher, Daniel | DJK Andernach | 780 | +140 | +1220 | 195 | 3 | 4 | 4 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | South | Bartel, Detlef | Team Sidewinder | 771 | +9 | +1229 | 129 | 3 | 7 | 1 | 5 | 130 | 3 | 161 | 8 | 115 | 7 | 120 | 10 | 105 | 8 | 115 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | East | Janik, Holger | MSC Höckendorf | 746 | +25 | +1254 | 149 | 5 | 5 | 2 | 180 | 3 | 161 | 5 | 130 | 4 | 145 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | South | Wohlhüter, Thomas | ORMC Königsbrunn | 730 | +16 | +1270 | 146 | 1 | 4 | 5 | 1 | 200 | 6 | 125 | 5 | 130 | 5 | 130 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | East | Greiner-Adam, Ingo | 1. MCR Zwickau | 727 | +3 | +1273 | 145 | 5 | 5 | 3 | 161 | 3 | 161 | 5 | 130 | 4 | 145 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | South | Stiegler, Michael | MAC Lauf | 705 | +22 | +1295 | 118 | 2 | 7 | 1 | 9 | 110 | 10 | 105 | 15 | 84 | 5 | 130 | 9 | 110 | 5 | 130 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | East | Eckhardt, Bernd | MSZ Zwönitz | 701 | +4 | +1299 | 140 | 4 | 5 | 4 | 145 | 3 | 161 | 5 | 130 | 4 | 145 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | South | Bollenbacher, Martin | Hot Wheels Obernzenn | 644 | +57 | +1356 | 161 | 4 | 4 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | South | Waldmann, Klaus | Team MMR | 596 | +48 | +1404 | 149 | 1 | 2 | 4 | 12 | 96 | 7 | 120 | 1 | 200 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | South | Hanke, Sandra | Team MMR | 595 | +1 | +1405 | 119 | 1 | 5 | 8 | 115 | 9 | 110 | 11 | 100 | 4 | 145 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Middle | Ehlenbeck, Thomas | RC-Land Heilbronn | 577 | +18 | +1423 | 144 | 3 | 4 | 4 | 145 | 3 | 161 | 9 | 110 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | Middle | Schmittgen, Harald | DJK Andernach | 560 | +17 | +1440 | 187 | 1 | 3 | 3 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | East | Würfel, Mirko | AMC Burgstädt | 505 | +55 | +1495 | 126 | 2 | 4 | 7 | 120 | 6 | 125 | 5 | 130 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | South | Rduch, Wolfgang | Team Harburgring | 495 | +10 | +1505 | 124 | 1 | 4 | 6 | 125 | 6 | 125 | 8 | 115 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | South | Gaspers, David | PDG-Racing | 452 | +43 | +1548 | 113 | 4 | 13 | 92 | 6 | 125 | 7 | 120 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | East | Kroh, Thomas | MSC Höckendorf | 447 | +5 | +1553 | 149 | 2 | 3 | 6 | 125 | 3 | 161 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | South | Behl, Sven | MRC Grossauheim | 410 | +37 | +1590 | 137 | 2 | 3 | 5 | 130 | 2 | 180 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | South | Gmeinwieser, Matthias | Kinderland Racing Team | 400 | +10 | +1600 | 200 | 2 | 2 | 2 | 1 | 200 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | East | Günther, Pierre | TSV Gelenau | 360 | +40 | +1640 | 180 | 2 | 2 | 2 | 180 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | East | Schumann, Ralf | 1. VMSC Plauen | 341 | +19 | +1659 | 171 | 2 | 2 | 3 | 161 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Hynek, Andreas | Team Durbytec | 341 | +0 | +1659 | 171 | 2 | 2 | 3 | 161 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | West | Sakaguchi, Dai | TS Grossauheim | 325 | +16 | +1675 | 163 | 2 | 2 | 4 | 145 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Rheinard, Uwe | DJK Andernach | 325 | +0 | +1675 | 163 | 2 | 2 | 4 | 145 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | South | Frenzel, Chris | SpVgg Erlangen | 293 | +32 | +1707 | 98 | 3 | 10 | 105 | 13 | 92 | 12 | 96 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Middle | Reiner, Peter | MRC Rheinland | 275 | +18 | +1725 | 138 | 2 | 2 | 5 | 130 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Middle | Mamat, Guido | RC-Land Heilbronn | 260 | +15 | +1740 | 130 | 2 | 2 | 5 | 130 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | South | Scheuenpflug, Peter | MSC Osterhofen | 200 | +60 | +1800 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Bohlen, Jan | DJK Andernach | 200 | +0 | +1800 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Still, Steffen | DJK Andernach | 200 | +0 | +1800 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | South | Klier, Robert | SLR Ingolstadt | 180 | +20 | +1820 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | East | Sieber, Uwe | TSV Gelenau | 161 | +19 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Maisch, Michael | RMSC Rüsselsheim | 161 | +0 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Wenzel, Hartmut | MAC Idar-Oberstein | 161 | +0 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | South | Gerum, Alexander | ORMC Königsbrunn | 130 | +31 | +1870 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | East | Börger, Marcel | TSV Gelenau | 125 | +5 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | South | Grebner, Marcel | Team Grebner | 120 | +5 | +1880 | 120 | 1 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Walleser, Pius | RCSF Singen | 120 | +0 | +1880 | 120 | 1 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Scholz, Simone | 120 | +0 | +1880 | 120 | 1 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | East | Gebert, Nicole | Racing Team Weimar | 115 | +5 | +1885 | 115 | 1 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | South | Lengenfelder, Lothar | SpVgg Erlangen | 110 | +5 | +1890 | 110 | 1 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | South | Hössle, Wolfgang | Temposünder Aichach | 105 | +5 | +1895 | 105 | 1 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | South | Becher, Hartmut | MCC Bad Berneck | 88 | +17 | +1912 | 88 | 1 | 14 | 88 |