Tamiya-Euro-Cup 2015/16 Class Top Stock | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Höckendorf | Harburgring | Augsburg-... | Schrecksb... | Crailsheim | Burgstädt | Blankenfe... | Morschheim | Rohrbach | Aschaffen... | Günzburg | Herrenhaide | Lauf | Hennef | Bad Berneck | Augsburg-... | Höckendorf | Herrenhaide | Hetzerath | Magdeburg | Pleinfeld | Weißenburg | Plauen | Aschaffen... | Augsburg ... | Günzburg | Schrecksb... | Burgstädt | Lauf | Blankenfe... | Burgstädt | St.Wendel | Bad Berneck | Höckendorf | Bamberg | Zwönitz | Wiesbaden | Sonneberg | Kirchhain | Erlangen | Mettenheim | Zwickau | Andernach | Augsburg | Plauen | St.Wendel | Marktober... | Höckendorf | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
06.09.15 | 20.09.15 | 18.10.15 | 18.10.15 | 25.10.15 | 01.11.15 | 01.11.15 | 07.11.15 | 15.11.15 | 22.11.15 | 29.11.15 | 29.11.15 | 06.12.15 | 06.12.15 | 20.12.15 | 03.01.16 | 04.01.16 | 10.01.16 | 16.01.16 | 24.01.16 | 07.02.16 | 07.02.16 | 07.02.16 | 14.02.16 | 21.02.16 | 28.02.16 | 06.03.16 | 13.03.16 | 20.03.16 | 03.04.16 | 10.04.16 | 16.04.16 | 17.04.16 | 24.04.16 | 01.05.16 | 01.05.16 | 07.05.16 | 15.05.16 | 21.05.16 | 22.05.16 | 29.05.16 | 29.05.16 | 04.06.16 | 05.06.16 | 05.06.16 | 18.06.16 | 19.06.16 | 10.07.16 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 9 Starter | 6 Starter | 12 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 8 Starter | 1 Starter | 3 Starter | 10 Starter | 1 Starter | 14 Starter | 8 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 2 Starter | 19 Starter | 9 Starter | 8 Starter | 3 Starter | 2 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 5 Starter | 4 Starter | 12 Starter | 7 Starter | 4 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 8 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 12 Starter | 3 Starter | 6 Starter | 9 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 15 Starter | 3 Starter | 1 Starter | 10 Starter | 1 Starter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | North | Woidasky, Jan | Mühlenbeck | 958 | 120 | 4 | 9 | 9 | 1 | 2 | 119 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 4 | 117 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | South | Ruf, Dominik | MSG Günzburg | 957 | +1 | +1 | 120 | 4 | 8 | 8 | 2 | 119 | 4 | 117 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 3 | 118 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Middle | Hummel, Eric | Team "Ewich op Jöck | 953 | +4 | +5 | 119 | 2 | 8 | 9 | 1 | 3 | 118 | 1 | 121 | 10 | 111 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 1 | 121 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Middle | Bartloff, Oliver | 945 | +8 | +13 | 118 | 1 | 8 | 8 | 3 | 118 | 1 | 121 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 4 | 117 | 3 | 118 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | South | Warnken, Fabio | ORMC Königsbrunn | 936 | +9 | +22 | 117 | 6 | 8 | 3 | 118 | 3 | 118 | 5 | 116 | 6 | 115 | 7 | 114 | 2 | 119 | 3 | 118 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | South | Weißenbach, Maximilian | 934 | +2 | +24 | 117 | 6 | 10 | 2 | 6 | 115 | 2 | 119 | 4 | 117 | 8 | 113 | 4 | 117 | 4 | 117 | 6 | 115 | 5 | 116 | 3 | 118 | 9 | 112 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | South | Schmid, Kevin | 931 | +3 | +27 | 116 | 6 | 10 | 2 | 7 | 114 | 4 | 117 | 3 | 118 | 5 | 116 | 7 | 114 | 7 | 114 | 4 | 117 | 3 | 118 | 12 | 109 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | South | Laminit, Sandro | Racing Team Mering | 908 | +23 | +50 | 114 | 3 | 8 | 4 | 117 | 9 | 112 | 8 | 113 | 11 | 110 | 5 | 116 | 5 | 116 | 8 | 113 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | South | Stegmeier, Simon | MCC Crailsheim | 832 | +76 | +126 | 119 | 1 | 7 | 7 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | East | Guerra, Jonny | 823 | +9 | +135 | 118 | 6 | 7 | 3 | 118 | 4 | 117 | 4 | 117 | 6 | 115 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | South | Colditz, Tim | Racing Team Mering | 821 | +2 | +137 | 117 | 1 | 6 | 7 | 5 | 116 | 3 | 118 | 2 | 119 | 4 | 117 | 3 | 118 | 9 | 112 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | South | Kreis, Reinhard | 804 | +17 | +154 | 115 | 3 | 7 | 7 | 114 | 3 | 118 | 12 | 109 | 8 | 113 | 6 | 115 | 5 | 116 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Middle | Hummel, Elena | Team "Ewich op Jöck | 726 | +78 | +232 | 121 | 6 | 6 | 6 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | East | Dietrich, Tobias | MSC Höckendorf | 717 | +9 | +241 | 120 | 3 | 6 | 6 | 4 | 117 | 1 | 121 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | South | Kühn, Nico | MRSC Amberg | 715 | +2 | +243 | 119 | 2 | 6 | 6 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | East | Strobel, Alexander | 706 | +9 | +252 | 118 | 2 | 4 | 6 | 4 | 117 | 6 | 115 | 7 | 114 | 3 | 118 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Middle | Ponto, Celina | 705 | +1 | +253 | 118 | 2 | 4 | 6 | 6 | 115 | 11 | 110 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | East | Enge, André | MSC Herrenhaide | 702 | +3 | +256 | 117 | 1 | 5 | 6 | 7 | 114 | 5 | 116 | 5 | 116 | 4 | 117 | 3 | 118 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | South | Stegmeier, Mareike | MCC Crailsheim | 696 | +6 | +262 | 116 | 3 | 6 | 4 | 117 | 3 | 118 | 7 | 114 | 7 | 114 | 3 | 118 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | South | Friedrich, Till | 681 | +15 | +277 | 114 | 6 | 13 | 108 | 6 | 115 | 6 | 115 | 7 | 114 | 6 | 115 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Middle | Weidt, Ann Carolin | 680 | +1 | +278 | 113 | 1 | 6 | 8 | 113 | 7 | 114 | 10 | 111 | 6 | 115 | 4 | 117 | 11 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | South | Werneth, Jenny | MAC Mettenheim | 669 | +11 | +289 | 112 | 2 | 6 | 14 | 107 | 13 | 108 | 5 | 116 | 4 | 117 | 8 | 113 | 13 | 108 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | South | Ruth, Patrick | MSG Günzburg | 661 | +8 | +297 | 110 | 1 | 6 | 8 | 113 | 11 | 110 | 16 | 105 | 12 | 109 | 4 | 117 | 14 | 107 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | South | Fritz, Leon | Kinderland Racing Team | 658 | +3 | +300 | 110 | 6 | 12 | 109 | 9 | 112 | 18 | 103 | 8 | 113 | 12 | 109 | 9 | 112 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | South | Klöpsch, Stefan | Team MMR | 603 | +55 | +355 | 121 | 4 | 5 | 5 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Middle | Wandernoth, Nick | 594 | +9 | +364 | 119 | 5 | 5 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | South | Weller, Nicole | MCC Crailsheim | 588 | +6 | +370 | 118 | 4 | 5 | 3 | 118 | 2 | 119 | 3 | 118 | 3 | 118 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | East | Grusa, Wiebke | akkus united | 580 | +8 | +378 | 116 | 1 | 3 | 5 | 8 | 113 | 1 | 121 | 2 | 119 | 4 | 117 | 11 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | East | Jansig, Alexander Tom | Racing Team Weimar | 579 | +1 | +379 | 116 | 3 | 5 | 8 | 113 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 9 | 112 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | East | Wagner, Thomas | 572 | +7 | +386 | 114 | 2 | 5 | 8 | 113 | 8 | 113 | 5 | 116 | 2 | 119 | 10 | 111 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | South | Küblbeck, Bernhard | 564 | +8 | +394 | 113 | 2 | 5 | 10 | 111 | 4 | 117 | 7 | 114 | 15 | 106 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | East | Felke, Thomas | MSC Herrenhaide | 478 | +86 | +480 | 120 | 1 | 4 | 4 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | South | Gmeinwieser, Matthias | Kinderland Racing Team | 475 | +3 | +483 | 119 | 4 | 4 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | East | Zumpe, Stefan | akkus united | 466 | +9 | +492 | 117 | 3 | 4 | 6 | 115 | 5 | 116 | 5 | 116 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | East | Dietrich, Julia | MSC Höckendorf | 460 | +6 | +498 | 115 | 1 | 1 | 4 | 9 | 112 | 7 | 114 | 8 | 113 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | South | Keitel, Maximilian | EMC Marktoberdorf | 444 | +16 | +514 | 111 | 4 | 10 | 111 | 17 | 104 | 7 | 114 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | South | Aschenbrenner, Moritz | 438 | +6 | +520 | 110 | 4 | 10 | 111 | 15 | 106 | 11 | 110 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | South | Theofilou, Antonius | 363 | +75 | +595 | 121 | 3 | 3 | 3 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | East | Schwenke, Jerome | MSC Höckendorf | 350 | +13 | +608 | 117 | 1 | 1 | 3 | 1 | 121 | 7 | 114 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | South | Mielke, Marcel | MCR Bad Gögging | 348 | +2 | +610 | 116 | 1 | 3 | 6 | 115 | 3 | 118 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | South | Kronthaler, Thomas | ORMC Königsbrunn | 344 | +4 | +614 | 115 | 2 | 3 | 5 | 116 | 9 | 112 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | South | Kronthaler, Tim | ORMC Königsbrunn | 331 | +13 | +627 | 110 | 3 | 9 | 112 | 14 | 107 | 9 | 112 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | South | Warisch, Tim | ORMC Königsbrunn | 240 | +91 | +718 | 120 | 1 | 2 | 2 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Hofer, Martin | Team GM-Racing | 240 | +0 | +718 | 120 | 1 | 2 | 2 | 1 | 121 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | South | Müller, Alexander | Team MMR | 239 | +1 | +719 | 120 | 1 | 2 | 2 | 1 | 121 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | East | Bräuer, Torsten | MSC Herrenhaide | 238 | +1 | +720 | 119 | 1 | 2 | 2 | 1 | 121 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | East | Jakob, Stefan | Team Durbytec | 237 | +1 | +721 | 119 | 1 | 2 | 2 | 1 | 121 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Middle | Huth, Mika | 234 | +3 | +724 | 117 | 2 | 2 | 4 | 117 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | East | Teitge, Stefan | MSC Halle | 233 | +1 | +725 | 117 | 1 | 2 | 7 | 114 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Feldt, Sascha | 1. MBC Bamberg | 233 | +0 | +725 | 117 | 2 | 2 | 5 | 116 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | South | Kronthaler, Daniel | ORMC Königsbrunn | 211 | +22 | +747 | 106 | 2 | 12 | 109 | 19 | 102 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | South | Kühn, Dominic | MRSC Amberg | 121 | +90 | +837 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Kaufmann, Thomas | 121 | +0 | +837 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Waldmann, Klaus | Team MMR | 121 | +0 | +837 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
55 | East | Bräuer, Dirk | TSV Gelenau | 119 | +2 | +839 | 119 | 1 | 1 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Scheinpflug, André | RCC Dresden | 119 | +0 | +839 | 119 | 1 | 1 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
57 | North | Bernhardt, Boris | 118 | +1 | +840 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Bauersachs, Lukas | Team MMR | 118 | +0 | +840 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
59 | South | Hümmer, Lothar | 117 | +1 | +841 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | no | Rausch, Daniel | 116 | +1 | +842 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Glashagen, Paul | akkus united | 116 | +0 | +842 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | East | Poppe, Max | Racing Team Erzgebirge | 115 | +1 | +843 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
no | Wagner, Julienne | RTZOW | 115 | +0 | +843 | 115 | 1 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | South | Gauthier, Elias | 114 | +1 | +844 | 114 | 1 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
65 | South | Geßlein, Holger | TRT Sonneberg | 113 | +1 | +845 | 113 | 1 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Assmann, Kevin | 113 | +0 | +845 | 113 | 1 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
67 | East | Kaufmannn, Thomas | 112 | +1 | +846 | 112 | 1 | 9 | 112 |