Drivers-Statistics |
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | count |
1 | M | | Winter, Manuel | MAC Hütschenhausen | 2385 | | | 183 | 8 | 11 | 13 | 13 |
2 | M | | Schöler, Jens | | 1996 | +389 | +389 | 125 | | 8 | 16 | 16 |
3 | M | | Buchner, Holger | Tsutsuna Racing | 1777 | +219 | +608 | 118 | | 5 | 15 | 15 |
4 | M | | Schwinn, Markus | | 1547 | +230 | +838 | 155 | 2 | 6 | 10 | 10 |
5 | M | | Weber, Max | Zwergenhäuschen Racing Team | 1441 | +106 | +944 | 144 | 1 | 7 | 10 | 10 |
6 | M | | Münch, Uwe | | 1407 | +34 | +978 | 128 | | 4 | 11 | 11 |
7 | M | | Hüter, Jürgen | TC Heuchelheim | 1396 | +11 | +989 | 107 | | 4 | 13 | 13 |
8 | M | | Kilian, Peter | | 1357 | +39 | +1028 | 90 | | | 16 | 15 |
9 | M | | Köhler, Stefan | Statler & Waldorf Racing | 1266 | +91 | +1119 | 181 | 3 | 7 | 7 | 7 |
10 | M | | Olah, Alexander | MCRT Aschaffenburg | 1209 | +57 | +1176 | 151 | | 6 | 8 | 8 |
11 | M | | Keding, Matthias | MBC Goldstein | 976 | +233 | +1409 | 139 | 1 | 3 | 7 | 7 |
12 | M | | Müller, Jens | | 955 | +21 | +1430 | 96 | | 1 | 10 | 10 |
13 | M | | Weber, Tim | United Racing Team | 950 | +5 | +1435 | 119 | | 2 | 8 | 8 |
14 | M | | Sellmann, Martin | Zwergenhäuschen Racing Team | 895 | +55 | +1490 | 112 | | 1 | 8 | 8 |
15 | M | | Lackmann, Andreas | MAC Hainburg | 882 | +13 | +1503 | 98 | | | 9 | 9 |
16 | M | | Megerlin, Andreas | VfR Rüsselsheim | 870 | +12 | +1515 | 174 | 2 | 5 | 5 | 5 |
17 | M | | Maurer, Gerrit | RC Rodgau | 825 | +45 | +1560 | 138 | | 4 | 6 | 6 |
18 | M | | Kilian, René | | 799 | +26 | +1586 | 73 | | | 11 | 11 |
19 | M | | Scherer, Karlheinz | | 788 | +11 | +1597 | 113 | | 3 | 7 | 7 |
20 | M | | Helm, Christopher | MAC Idar-Oberstein | 786 | +2 | +1599 | 157 | | 4 | 5 | 5 |
21 | M | | Heimlich, Nils | | 713 | +73 | +1672 | 119 | | 2 | 6 | 6 |
22 | M | | Hartmann, Andreas | TC Heuchelheim | 676 | +37 | +1709 | 113 | | 1 | 6 | 6 |
23 | M | | Hartung, Lukas | | 642 | +34 | +1743 | 107 | | 1 | 6 | 6 |
24 | M | | Steinhage, Thomas | | 612 | +30 | +1773 | 87 | | | 7 | 7 |
25 | M | | Lubitz, Sven | RMSC Rüsselsheim | 595 | +17 | +1790 | 66 | | | 9 | 9 |
26 | M | | Stark, Ingo | RMSC Rüsselsheim | 520 | +75 | +1865 | 87 | | | 6 | 6 |
27 | M | | Englert, Florian | | 482 | +38 | +1903 | 80 | | | 6 | 6 |
28 | M | | Blecher, Marc | | 478 | +4 | +1907 | 120 | 1 | 1 | 4 | 4 |
29 | M | | Schneider, Sascha | UMT Racing Team | 445 | +33 | +1940 | 89 | | | 5 | 5 |
30 | M | | Losonsky, Björn | MBC Goldstein | 437 | +8 | +1948 | 73 | | | 6 | 6 |
31 | M | | Sobota, Anton | TC Heuchelheim | 432 | +5 | +1953 | 108 | | 1 | 4 | 4 |
32 | M | | Garbi, Patrick | RCR Peterberg | 400 | +32 | +1985 | 200 | 2 | 2 | 2 | 2 |
33 | M | | Bickendorf, Markus | MAC Idar-Oberstein | 390 | +10 | +1995 | 98 | | 1 | 4 | 4 |
34 | M | | Seiler, Christoph | TV St.Wendel 1861 | 363 | +27 | +2022 | 91 | | | 4 | 4 |
35 | M | | Romondia, Michele | | 359 | +4 | +2026 | 90 | | | 4 | 4 |
36 | M | | Keim, Oliver | Fux Modified | 344 | +15 | +2041 | 86 | | | 4 | 4 |
37 | M | | Wilke, Karl-Heinz | UFM Racing Team | 341 | +3 | +2044 | 171 | | 2 | 2 | 2 |
38 | M | | Loureiro, Antonio | MRC Grossauheim | 323 | +18 | +2062 | 65 | | | 5 | 5 |
39 | M | | Wessel, Klaus | | 318 | +5 | +2067 | 64 | | | 5 | 5 |
40 | M | | Seibel, Kai | | 314 | +4 | +2071 | 63 | | | 5 | 5 |
41 | M | | Gersdorff, Ivo | Modellfreunde-Rheinhessen | 309 | +5 | +2076 | 77 | | | 4 | 4 |
42 | M | | Schäfer, André | MAC Adenau | 307 | +2 | +2078 | 102 | | | 3 | 3 |
43 | M | | Gutenberger, Peer | MRG Voerde | 306 | +1 | +2079 | 153 | | 2 | 2 | 2 |
44 | M | | Rauch, Frank | | 306 | +0 | +2079 | 153 | | 2 | 2 | 2 |
45 | M | | Bickendorf, Jan | MAC Idar-Oberstein | 306 | +0 | +2079 | 153 | | 2 | 2 | 2 |
46 | M | | Galle, Janis | MAC Idar-Oberstein | 304 | +2 | +2081 | 101 | | | 3 | 3 |
47 | M | | Fischer, Christian | AMC Lahntal | 300 | +4 | +2085 | 150 | | 1 | 2 | 2 |
48 | M | | Buchner, Christopher | DJK Andernach | 276 | +24 | +2109 | 69 | | | 4 | 4 |
49 | M | | Klappert, Gérard | DJK Andernach | 265 | +11 | +2120 | 88 | | | 3 | 3 |
50 | M | | Handke, Björn | | 255 | +10 | +2130 | 128 | | 1 | 2 | 2 |
51 | M | | Knüppel, Kai | | 249 | +6 | +2136 | 83 | | | 3 | 3 |
52 | M | | Hemmerling, Günter | MAC Zweibrücken | 237 | +12 | +2148 | 119 | | 1 | 2 | 2 |
53 | M | | Hummel, Elena | Team "Ewich op Jöck | 225 | +12 | +2160 | 56 | | | 4 | 4 |
54 | M | | Rahn, Frank | TV St.Wendel 1861 | 215 | +10 | +2170 | 72 | | | 3 | 3 |
55 | M | | Klees, Martin | UMT Racing Team | 206 | +9 | +2179 | 103 | | | 2 | 2 |
56 | M | | Zawadil, Marcus | | 205 | +1 | +2180 | 68 | | | 3 | 3 |
57 | M | | Geiermann, Thomas | | 201 | +4 | +2184 | 50 | | | 4 | 4 |
58 | M | | May, Marcus | RC-Team Hockenheim | 201 | +0 | +2184 | 67 | | | 3 | 3 |
59 | M | | Gassauer, Patrick | WMC Wiesbaden | 200 | +1 | +2185 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 |
60 | M | | Maisch, Alexander | RMSC Rüsselsheim | 200 | +0 | +2185 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 |
61 | M | | Dimler, Hanjo | Die Kurvekuggler | 200 | +0 | +2185 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 |
62 | M | | Schwarz, Werner | TV St.Wendel 1861 | 199 | +1 | +2186 | 100 | | | 2 | 2 |
63 | M | | Neumann, Lukas | | 197 | +2 | +2188 | 99 | | | 2 | 2 |
64 | M | | Cherdron, Marco | | 190 | +7 | +2195 | 63 | | | 3 | 3 |
65 | M | | Klappert, Marcel | DJK Andernach | 187 | +3 | +2198 | 62 | | | 3 | 3 |
66 | M | | Rüllig, Dieter | RT Hoher Vogelsberg | 186 | +1 | +2199 | 93 | | | 2 | 2 |
67 | M | | Romondia, Luca Tommaso | TV St.Wendel 1861 | 182 | +4 | +2203 | 91 | | | 2 | 2 |
68 | M | | Steger, Eva-Maria | MAC Idar-Oberstein | 181 | +1 | +2204 | 60 | | | 3 | 3 |
69 | M | | Beck, Alexander | VfR Rüsselsheim | 180 | +1 | +2205 | 180 | | 1 | 1 | 1 |
70 | M | | Glaß, Reiner | | 169 | +11 | +2216 | 85 | | | 2 | 2 |
71 | M | | Rüllig, Daniel | RT Hoher Vogelsberg | 168 | +1 | +2217 | 84 | | | 2 | 2 |
72 | M | | Stubenrauch, Dirk | VfR Rüsselsheim | 164 | +4 | +2221 | 82 | | | 2 | 2 |
73 | M | | Wenzel, Nadine | MAC Idar-Oberstein | 164 | +0 | +2221 | 82 | | | 2 | 2 |
74 | M | | Mamat, Fabian | Ackermann Modellbau | 160 | +4 | +2225 | 80 | | | 2 | 2 |
75 | M | | Klappert, Dennis | DJK Andernach | 159 | +1 | +2226 | 53 | | | 3 | 3 |
76 | M | | Schwenk, Matthias | | 153 | +6 | +2232 | 51 | | | 3 | 3 |
77 | M | | Walleser, Philipp | RCSF Singen | 145 | +8 | +2240 | 145 | | 1 | 1 | 1 |
78 | M | | Lotz, Oliver | Modellfreunde-Rheinhessen | 131 | +14 | +2254 | 66 | | | 2 | 2 |
79 | M | | Davis, Scott | MCRT Aschaffenburg | 130 | +1 | +2255 | 130 | | 1 | 1 | 1 |
80 | M | | Steringer, Philipp | RC-Team Hockenheim | 130 | +0 | +2255 | 130 | | 1 | 1 | 1 |
81 | M | | Kemmer, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 130 | +0 | +2255 | 130 | | 1 | 1 | 1 |
82 | M | | Kemmer, Florian | MAC Idar-Oberstein | 128 | +2 | +2257 | 64 | | | 2 | 2 |
83 | M | | Guzzardella, Mario | | 125 | +3 | +2260 | 63 | | | 2 | 2 |
84 | M | | Adam, Andreas | | 125 | +0 | +2260 | 125 | | | 1 | 1 |
85 | M | | Volz, Thomas | Tsutsuna Racing | 125 | +0 | +2260 | 125 | | | 1 | 1 |
86 | M | | Malsy, Thomas | | 123 | +2 | +2262 | 62 | | | 2 | 2 |
87 | M | | Haag, Hans-Werner | | 120 | +3 | +2265 | 120 | | | 1 | 1 |
88 | M | | Heise, Gunnar | MAC Zweibrücken | 120 | +0 | +2265 | 120 | | | 1 | 1 |
89 | M | | Becker, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 118 | +2 | +2267 | 59 | | | 2 | 2 |
90 | M | | Schmitz, Jürgen | Team Motodrom Andernach | 115 | +3 | +2270 | 115 | | | 1 | 1 |
91 | M | | Blumhardt, Nadine | RCCT Münden | 110 | +5 | +2275 | 110 | | | 1 | 1 |
92 | M | | Ganss, Jan | TS Grossauheim | 110 | +0 | +2275 | 110 | | | 1 | 1 |
93 | M | | Dimmerling, Jens | ORT Fulda | 110 | +0 | +2275 | 110 | | | 1 | 1 |
94 | M | | Dedovich, Maikel | | 108 | +2 | +2277 | 54 | | | 2 | 2 |
95 | M | | Cherdron, Sven | | 105 | +3 | +2280 | 53 | | | 2 | 2 |
96 | M | | Neumann, Klaus | | 105 | +0 | +2280 | 105 | | | 1 | 1 |
97 | M | | Hartung, Jonas | | 105 | +0 | +2280 | 105 | | | 1 | 1 |
98 | M | | Neumann, Lars | ORT Fulda | 100 | +5 | +2285 | 100 | | | 1 | 1 |
99 | M | | Hilger, Nikolaus | DJK Andernach | 100 | +0 | +2285 | 100 | | | 1 | 1 |
100 | M | | Herrmann, Hans-Jürgen | MAC Idar-Oberstein | 100 | +0 | +2285 | 100 | | | 1 | 1 |
101 | M | | Reiner, Peter | MRC Rheinland | 98 | +2 | +2287 | 49 | | | 2 | 2 |
102 | M | | Dalferth, Andreas | Die Kurvekuggler | 96 | +2 | +2289 | 96 | | | 1 | 1 |
103 | M | | Risch, Bernhard | | 96 | +0 | +2289 | 96 | | | 1 | 1 |
104 | M | | Engel, Dieter | AMC Lahntal | 92 | +4 | +2293 | 92 | | | 1 | 1 |
105 | M | | Flaccus, Andreas | | 92 | +0 | +2293 | 92 | | | 1 | 1 |
106 | M | | Boden, Manuel | | 88 | +4 | +2297 | 88 | | | 1 | 1 |
107 | M | | Wolff, Marcel | | 84 | +4 | +2301 | 84 | | | 1 | 1 |
108 | M | | Wingerath, Lennert | | 84 | +0 | +2301 | 84 | | | 1 | 1 |
109 | M | | Schwarz, Steffen | | 80 | +4 | +2305 | 80 | | | 1 | 1 |
110 | M | | Schmidt, Christian | | 76 | +4 | +2309 | 76 | | | 1 | 1 |
111 | M | | Heinisch, Rene | | 76 | +0 | +2309 | 76 | | | 1 | 1 |
112 | M | | Rehbein, Knut Felix | | 72 | +4 | +2313 | 72 | | | 1 | 1 |
113 | M | | Schöppner, Andreas | ORT Fulda | 68 | +4 | +2317 | 68 | | | 1 | 1 |
114 | M | | Schmittgen, Harald | DJK Andernach | 68 | +0 | +2317 | 68 | | | 1 | 1 |
115 | M | | Schenten, Frank | United Racing Team | 68 | +0 | +2317 | 68 | | | 1 | 1 |
116 | M | | Schottstedt, Jürgen | | 68 | +0 | +2317 | 68 | | | 1 | 1 |
117 | M | | Mamat, Guido | RC-Land Heilbronn | 68 | +0 | +2317 | 68 | | | 1 | 1 |
118 | M | | Wirth, Peter | | 64 | +4 | +2321 | 64 | | | 1 | 1 |
119 | M | | Kiesewetter, Michael | DJK Andernach | 64 | +0 | +2321 | 64 | | | 1 | 1 |
120 | M | | Barth, Björn | | 57 | +7 | +2328 | 57 | | | 1 | 1 |
121 | M | | Tittel, Kurt | MAC Kenn | 57 | +0 | +2328 | 57 | | | 1 | 1 |
122 | M | | Lörscher, Heinz | Team Turtle-Racing Trier | 54 | +3 | +2331 | 54 | | | 1 | 1 |
123 | M | | Erker, Justus-Jonas | EMC Wehrheim | 54 | +0 | +2331 | 54 | | | 1 | 1 |
124 | M | | Rahn, Marc | TV St.Wendel 1861 | 45 | +9 | +2340 | 45 | | | 1 | 1 |
125 | M | | Steger, Robin | Arneburger Race Team | 39 | +6 | +2346 | 39 | | | 1 | 1 |